راهنمای خرید شوتینگ زباله

در ساختمان‌هایی که طبقات زیادی دارند، ساکنین برای انتقال زباله به بیرون از خانه همواره با چالش‌های زیادی مواجه هستند. همچنین وقتی زباله‌ها، در یک مکان جمع می‌شوند؛ شیرابه آن‌ها با گذشت زمان، باعث ایجاد آلودگی و بوی بد شده و امکان رشد حشرات و میکروب‌ها را، فراهم می‌کند.

این مسائل باعث می‌شود تا سلامت ساکنان ساختمان به خطر بیفتد. راه‌حل‌های مختلفی، برای حل این مساله وجود دارد که استفاده از سیستم شوتینگ زباله، یکی از بهترین آن‌ها به شمار می‌رود. در واقع شوتینگ زباله، ساده‌ترین و به‌صرفه‌ترین راه، برای جمع‌آوری زباله‌های ساختمان است. در ادامه این نوشته قصد داریم، شما را بیشتر با این سیستم و مزایای مختلف آن آشنا کنیم.

گالری تصاویر شوتینگ زباله

تصاویری از مراحل ساخت و تولید شوتینگ زباله

شوتینگ زباله چیست و چه کاربردی دارد؟

شوتینگ زباله سیستمی است، که از آن برای دور انداختن زباله و پسماند در ساختمان‌های بلندمرتبه استفاده می‌کنند. این سیستم در هر طبقه، دریچه‌هایی برای دریافت زباله دارد، که بعد از قرار دادن زباله در آن، به پایین ساختمان هدایت می‌شود. بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تجاری و اداری و هتل‌ها، مکان‌هایی هستند که از این سیستم برای دفع زباله، ملحفه و سایر موارد استفاده می‌کنند. اگر تمایل به آگاهی بیشتر و خرید شوتینگ زباله دارید؛ با ما در مطالعه راهنمای جامع خرید شوتینگ زباله همراه شوید.

شوتینگ زباله ساختمان، این امکان را برای شما فراهم می‌کند، تا در هر ساعت از شبانه‌‌روز زباله‌های خود را، به بیرون انتقال دهید و از انتشار آلودگی و بوی بد جلوگیری کنید. همچنین با این سیستم، مشکلاتی همچون آلودگی راه‌پله و آسانسور به وجود نمی‌آید.

به‌عنوان مثال در یک ساختمان 15 طبقه، هر واحد حداقل روزی یک بار زباله‌های خود را به بیرون از ساختمان، منتقل می‌کند. اگر بیرون بردن زباله با آسانسور انجام شود؛ اولاً ریخته شدن شیرابه زباله‌ها باعث کثیفی ساختمان می‌شود و در ثانی، استهلاک آسانسور بالا می‌رود؛ اما با نصب سیستم شوتینگ زباله همه این مشکلات به‌راحتی حل می‌شود.

با اینکه استفاده از این سیستم، به‌تازگی در ساختمان‌ها و برج‌ها رواج پیدا کرده، ولی این سیستم سابقه طولانی دارد. سیستم‌های شوتینگ قدیمی، از سه بخش «دریچه شوتینگ زباله»، «کانال دفع زباله» و «مخزن زباله» تشکیل شده بودند و سیستمی برای تمیز کردن آن وجود نداشت. به‌همین‌خاطر بوی نامطبوع به فضای داخل ساختمان وارد می‌شد. در سیستم‌های امروزی، این نقاط‌ضعف به‌طور کامل برطرف شده و امکاناتی، همچون شستشوی خودکار، سیستم تهویه و عایق صدا به آن اضافه شده است.

از متخصصان تهویه‌سازان رایگان قیمت بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

آشنایی با انواع مختلف شوتینگ زباله

نمای شوتینگ زباله خارجی نصب شده در آپارتمان

شوتینگ زباله، با توجه به محل قرارگیری و کاربردی که دارد، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود، که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

انواع شوتینگ زباله با توجه به محل نصب

این سیستم با توجه به محل نصب، به دو دسته شوتینگ «داخلی» و «خارجی» تقسیم می‌شود، که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند:

 • شوتینگ داخلی؛ کانال اصلی این نوع شوتینگ، در داخل ساختمان قرار می‌گیرد. به‌همین‌خاطر باید در زمان ساخت، محل مناسبی برای نصب قطعات این سیستم در نظر گرفته شود. درحال‌حاضر استفاده از شوتینگ داخلی، بسیار متداول است.
 • شوتینگ خارجی؛ اگر بعد از احداث ساختمان، تصمیم به قرار دادن سیستم شوتینگ گرفتید؛ باید به سراغ شوتینگ خارجی بروید. از آنجایی که در طراحی ساختمان، محلی برای شوتینگ قرار داده نشده، کانال شوتینگ در بیرون از ساختمان نصب می‌شود.

انواع شوتینگ زباله با توجه به کاربرد

در یک تقسیم‌بندی دیگر، این سیستم را می‌توان با توجه به کاربرد به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • سیستم شوتینگ آپارتمانی؛
 • سیستم شوتینگ هتل‌ها؛
 • سیستم شوتینگ بیمارستان؛
 • سیستم شوتینگ نخاله ساختمان.

انواع شوتینگ با توجه به کانال و سطح زباله

 • شوتینگ با سطل زباله؛ در این نوع شوتینگ، زباله‌ها پس از قرار گرفتن در کانال شوت، در سطل زباله جمع می‌شوند. این روش در ساختمان‌های چندطبقه، بسیار متداول است و عملیات جداسازی و فشرده کردن زباله‌ها، در آن انجام نمی‌شود.
 • شوتینگ زباله با کامپکتور؛ ساختمان‌هایی که تعداد طبقات زیادی دارند و حجم زباله در آن‌ها بیشتر است؛ باید از شوتینگ با کامپکتور استفاده کنند. در این سیستم، زباله‌ها به صورت مکانیکی فشرده شده و شیرابه آن‌ها؛ به لوله تخلیه فاضلاب هدایت می‌شود. این مساله از انباشته شدن کیسه‌های زباله، بر روی هم جلوگیری کرده و انتقال آن‌ها به بیرون از ساختمان را راحت می‌کند.
 • شوتینگ با جداکننده زباله؛ کانال این سیستم، از دو بخش تشکیل شده تا زباله‌های تر و خشک در مبدا، از یکدیگر جدا شوند. این نوع شوتینگ کمک می‌کند، تا زباله‌های خشک به چرخه بازیافت برگردند.

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم شوتینگ زباله

همه سیستم‌های شوتینگ، عملکردی مشابه دارند و از سه قسمت اصلی «دریچه شوت»، «کانال» و «مخزن زباله» تشکیل شده‌اند. ارتفاع کانال این سیستم با ارتفاع ساختمان برابر بوده و در هر طبقه، یک یا چند دریچه قرار داده می‌شود؛ اما علاوه بر این سه بخش، سیستم شوتینگ اجزای دیگری نیز دارد، که از جمله آن‌ها می‌توان به «سه‌راهی»، «تهویه»، «عایق»، «مفصل و درز قالب»، «کلاهک مکانیکی»، «دریچه سولنونید»، «سرعت‌گیر» و «چهارچوب نگهدارنده» اشاره کرد که در ادامه با برخی از مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم شد.

کانال

کانالی که برای شوتینگ زباله استفاده می‌شود؛ به صورت گرد بوده و جنس آن معمولا از «استنلس استیل 304» یا «استنلس استیل 316» است. همچنین قطر آن نیز با توجه به ساختمان، بین 50 الی 60 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

دریچه

دریچه شوتینگ زباله فلزی

از دریچه شوتینگ، برای دسترسی به کانال انتقال زباله استفاده می‌کنند؛ اما علاوه‌بر آن، وظیفه جلوگیری از ورود بوی نامطبوع به داخل ساختمان را نیز بر عهده دارد. جنس این دریچه، از ورق استنلس استیل بوده و به صورت دوجداره در نظر گرفته می‌شود. محل نصب آن نیز، می‌تواند در لابی مشترک، بالکن، آشپزخانه یا راه‌پله باشد.

سیستم تهویه

انباشته شدن زباله‌ها در مخزن، باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود، که اگر به داخل ساختمان راه پیدا کند؛ باعث آزار و اذیت ساکنان خواهد شد؛ اما با نصب تهویه در شوتینگ زباله می‌توان از انتشار بوی نامطبوع جلوگیری کرد.

سیستم شستشوی خودکار

برای تمیز کردن کانال تخلیه و از بین بردن جرم‌ها، نازل‌های خروج آب در قسمت‌های مختلف تعبیه شده است. این نازل‌ها با پاشش آب با فشار بالا، باعث تمیز شدن کانال تخلیه می‌شوند. همچنین در برخی از سیستم‌های تخلیه، از یک فرچه و ابزار تمیزکنندگی برای کارایی بهتر استفاده می‌کنند.

عایق صوتی

هنگامی که زباله‌ در داخل کانال انداخته می‌شود؛ با برخورد آن به بخش‌های مختلف سیستم شوتینگ، صداهای زیادی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از این صدا، از یک پوشش در جداره بیرونی و قسمت‌های مختلف استفاده می‌کنند، تا صدا باعث آزار و اذیت ساکنان نشود.

زانویی و سرعت‌گیر

هرچقدر تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان بیشتر باشد؛ زباله با سرعت بالایی سقوط می‌کند. به‌همین‌دلیل و برای کاستن از سرعت سقوط زباله از ارتفاع بالا، در بخش‌های مختلف کانال شوتینگ، از سرعت‌گیر استفاده می‌کنند. این سرعت‌‌گیرها از پاره شدن کیسه زباله، تا زمان افتادن به مخزن جلوگیری می‌کنند.

مزایای نصب شوتینگ زباله در ساختمان

نصب این سیستم، مزایای زیادی برای ساختمان دارد که از جمله آن‌ها می‌توان، به موارد زیر اشاره کرد:

 • دفع آسان زباله‌ها؛
 • جلوگیری از ورود حشرات موذی، به داخل ساختمان؛
 • امکان دفع زباله در هر زمان و چندین‌بار در روز؛
 • انباشته نشدن زباله در منزل؛
 • کم شدن استهلاک آسانسور؛
 • تمیز ماندن فضای داخلی و بیرونی ساختمان؛
 • تامین آسایش ساکنان ساختمان؛
 • کاهش مصرف برق.

در عین حال باید توجه کنید، که نصب اشتباه و غیراصولی سیستم شوتینگ زباله، می‌تواند تبعات و مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. بنابراین حتما پیش از انجام کار، با مشاوران متخصص در این زمینه صحبت کنید و از تجربه‌های آنان بهره‌مند شوید.  

خرید شوتینگ زباله و نصب

شرکت تهویه‌سازان صنعت‌کار سابقه طولانی، در نصب و راه‌اندازی انواع سیستم شوتینگ زباله دارد. این شرکت همواره از جدیدترین و باکیفیت‌ترین متریال، استفاده کرده و بهترین خدمات را با قیمتی مناسب به مشتریان ارائه می‌کند. همچنین مدیرعامل شرکت تهویه سازان صنعت کار، مجموعه‌ای از اختراعات، در زمینه‌های مختلف تجهیزات ساختمانی به ثبت رسانده‌اند. 

پروژه‌های مختلف تهویه‌سازان صنعت‌کار، گواهی بر توانمندی این شرکت، در ارائه خدمات ساختمانی است. این شرکت، آماده همکاری و امضای قرارداد با برج‌های مسکونی، هتل‌ها و بیمارستان‌ها در زمینه نصب شوتینگ زباله و سایر خدمات تجهیزات ساختمانی است. بنابراین همین الان می‌توانید؛ جهت مشاوره خرید شوتینگ زباله و ثبت سفارش با شماره‌های 09126984278 و 09126707232 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی ما، آماده پاسخگویی به همه سوالات شما عزیزان است.

سوالات متداول

برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه، بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تجاری و اداری و هتل‌ها، مکان‌هایی هستند که از این سیستم برای دفع پسماند، وسایل آلوده و سایر موارد استفاده می‌کنند.

بیرون بردن آسان زباله‌ها؛
ممانعت از ورود حشرات به داخل ساختمان؛
جلوگیری از انباشتگی زباله در منزل؛
کاهش استهلاک آسانسور؛
کمک به تمیزی فضای داخلی و بیرونی ساختمان؛
افزایش راحتی ساکنان ساختمان و سرعت بخشیدن به انجام کارها؛
کاهش مصرف برق.

بله. سیستم شوت زباله به دو شکل «داخلی» و «خارجی» نصب می‌شود. بنابراین در ساختمان‌هایی که پیش از این ساخته شده‌اند و سیستم شوتینگ ندارند، می‌توان از شوتینگ خارجی استفاده کرد. البته نصب شوتینگ در ساختمان‌های قدیمی نیازمند رعایت الزاماتی است.

32 دیدگاه دربارهٔ «سیستم شوتینگ زباله»

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت شما هم بخیر. بله، در ساختمان‌های قدیمی هم می‌توان با در نظر گرفتن شرایط ساختمان، شوتینگ زباله نصب کرد؛ اما پیش از اقدام، باید ساختمان شما توسط مشاوران ما بازدید شود تا مشکل نصب وجود نداشته باشد. برای هماهنگی بیشتر با شماره تلفن‌های ۰۹۱۲۶۷۰۷۲۳۲ – ۰۹۱۲۶۹۸۴۲۷۸ تماس بگیرید یا در صفحه ارتباط با ما شرکت تهویه سازان صنعت کار پیام بگذارید.

  1. مدیر سایت

   سلام. برای نصب شوتینگ زباله، ساختمان باید حداقل 10 طبقه داشته باشد، اما در صورت وجود فضای مناسب، می‌توان در ساختمان‌های با تعداد طبقات پایین هم شوتینگ زباله نصب کرد.

  1. مدیر سایت

   سلام. بله امکان پذیر است. استاندارد نصب شوتینگ زباله برای ساختمانهای 10 طبقه به بالاست. البته با رعایت شرایطی، می‌توان برای ساختمان‌های با طبقات پایین هم شوتینگ زباله نصب کرد.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. بهترین جنس شوتینگ زباله، استیل 304 نگیر است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه، مقاله «مقایسه استیل 201 و 304 از نظر ساختار و کاربرد» را بخوانید.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. برای اطلاع از قیمت و هزینه پروژه شوتینگ زباله، با شماره تلفن‌های ۰۹۱۲۶۷۰۷۲۳۲ – ۰۹۱۲۶۹۸۴۲۷۸ تماس بگیرید یا در صفحه ارتباط با ما شرکت تهویه سازان صنعت کار پیام بگذارید. همکاران ما از محل پروژه شما بازدید می‌کنند و بر اساس نقشه اجرای پروژه، قیمت‌های پیشنهادی به شما اعلام می‌شود.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت شما بخیر. مدت زمان نصب شوتینگ در چنین پروژه‌ای با توجه به فضای کار، حدود 30 روز طول می‌کشد. البته امکان کاهش مدت زمان نصب وجود دارد.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. سوال بسیارخوبی پرسیدید. بهترین زمان برای نصب شوتینگ زباله، بعد از مرحله دیوارچینی و نصب تاسیسات پروژه است. در این زمان، امکان بروز مشکلات کمتر خواهد بود.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. در سیستم‌های شوتینگ زباله نصب شده توسط شرکت تهویه سازان صنعت کار، چنین مشکلی وجود ندارد. این سیستم‌ها با گارانتی 5 ساله نصب می‌شوند و هیچگونه مشکلی نخواهند داشت.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. سیستم شستشوی شوتینگ زباله در بخش‌های مختلفی قرار دارد. نازل شستشو در بالای شوتینگ قرار می‌گیرد. همچنین در بالای سه‌راهی‌ها نازل شستشو وجود دارد که در هر طبقه شستشو انجام شود. همچنین توسط فرچه شستشو، داخل سیستم شوتینگ زباله به طور کامل تمیز می‌شود. استفاده از هر کدام از این امکانات، با توجه به بودجه کارفرما خواهد بود.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. بله. ما در شرکت تهویه سازان صنعت کار، در این زمینه ثبت اختراع انجام داده‌ایم. این نکته را در نظر بگیرید که در این صورت، سیستم کاملا برقی می‌شود و نیاز به بازدیدهای منظم برای سرویس‌کاری خواهد داشت.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. سیستم شوتینگ زباله نصب شده توسط همکاران ما در شرکت تهویه سازان صنعت کار، به هیچ وجه سر و صدا ندارد؛ زیرا با استفاده از بهترین عایق الاستومری نصب می‌شود و کمترین صدایی ندارد.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. متاسفانه گاهی اوقات دیده می‌شود که بعضی افراد، فرهنگ استفاده درست از سیستم شوتینگ زباله را ندارند و وسایل حجیم، مثل مبل‌های کهنه را داخل کانال شوتینگ می‌اندازند و باعث انسداد سیستم شوتینگ زباله می‌شوند و نیاز به انجام اقدامات فنی برای باز کردن مسیر می‌شود. با وجود این، اگر ساکنان ساختمان، از این سیستم به درستی استفاده کنند، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود.

 1. متاسفانه کانال شوتینگ زباله ساختمون بو میده، شما میتونید برای حل این مشکل به ما کمک کنید؟

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. سیستم شوتینگ زباله شما باید توسط همکاران تهویه سازان صنعت کار بازدید شود. در صورتی که سیستم شما به صورت اصولی و استاندارد نصب نشده باشد یا از متریال مناسب در ساخت آن استفاده نشده باشد، نمی‌توان کاری کرد. در این صورت باید شوتینگ زباله تخریب شود و مجددا یک سیستم شوتینگ زباله استاندارد نصب شود. متاسفانه این مشکل، به خاطر کاهش هزینه‌ها، در ساختمان‌ها بسیار رایج است و نهایتا به دلیل مشکلات پیش آمده در هنگام بهره‌برداری از شوتینگ زباله، باعث ایجاد هزینه مضاعف برای ساکنان می‌شود.

  1. مدیر سایت

   سلام. وقت بخیر. با توجه به اینکه هزینه ساخت سیستم شوتینگ زباله وابسته به عوامل مختلفی همچون گستردگی پروژه و متراژ مواد مصرفی، نوع جنس مواد مصرفی، خدمات جانبی و … دارد و از آنجا که ما در پروژه‌های خود از استیل 304 و سایر مواد مرغوب استفاده می‌کنیم که قیمتشان وابسته به قیمت دلار است؛ ازاین‌رو امکان ارائه قیمت به صورت کلی فراهم نیست. با وجود این، همکاران ما می‌توانند در صورت درخواست شما، در محل پروژه شما حضور پیدا کنند و ضمن ارائه مشاوره، برآورد دقیق‌تری از هزینه‌ها را اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.