هود بازویی؛ راهنمای جامع خرید

هود بازویی نوعی هود است که به منظور انتقال ‌‌گرد و غبار و دود یا بخار و سایر مواد خطرناک از درون یک محیط بسته به محیط بیرون به کار می‌رود. البته از هود‌های بازویی در دستگاه فیلتراسیون نیز استفاده می‌شود. وجه تمایز هود بازویی با انواع دیگر هودها در این موضوع است که این نوع هود، دقیقا در بالای محلی که ‌‌گردوغبار و آلودگی در آن زیاد است قرار می‌گیرد و آلودگی‌های ایجاد شده توسط دستگاه را به فضای بیرون منتقل می‌کند. خرید هود بازویی و استفاده از این نوع هود‌ها باعث می‌شود که هوای درون یک محیط بسته، پاک و تمیز باشد و تنفس کردن در آن محیط، احساس نشاط به انسان بدهد.

گالری تصاویر هود بازویی

تصاویری از مراحل ساخت و تولید هود بازویی

مزایای هود بازویی

هود‌های بازویی دارای یک‌سری از مزایا است که باعث شده است استفاده از آنها روزبه‌روز در حال گسترش باشد و تمایل به خرید آنها افزایش یابد. این مزایا عبارت‌اند از:

1. مصرف پایین انرژی الکتریکی این نوع هود و به تبع آن هزینه‌های کمتر برق مصرفی.

2. حفظ سلامتی مراجعه‌کنندگان و کارکنان مراکز آزمایشگاهی مختلف. استفاده از هود بازویی در سایت‌های آلوده آزمایشگاهی و… باعث می‌شود که پرسنل آن مکان‌‌ها، سلامت خود را از دست ندهند و بتوانند با انگیزه و رغبت بیشتری به کار در آن محل بپردازند.

3. در مواردی که آلودگی‌های مختلف مانند گاز و بخار و… در میزان کم و در یک فضای محدود تولید می‌شوند، استفاده از هود‌های بازویی کمک بسیار زیادی در جهت پاک کردن فضا خواهد کرد.

4. همچنین در شرایطی که موقعیت تولید آلودگی ثابت نیست و از جایی به جای دیگر تغییر می‌کند، هیچ نوع هودی به اندازه هود‌های بازویی نمی‌تواند به شما کمک کند.

5. در یک مرکز پزشکی، امکان استفاده از یک یا چند هود بازویی وجود دارد. در این حالت باید این هود‌های بازویی را به یک مکنده مرکزی وصل کنید. البته امکان استفاده از مکنده‌های بین‌راهی نیز در این حالت وجود دارد.

6. در شرایطی که نتوان لوله‌کشی و کار تاسیساتی لازم را انجام داد، امکان استفاده از هود‌های بازویی متحرک فیلتردار نیز وجود دارد.

راندمان جذب آلودگی از یک فضا

راندمان و بازدهی جذب ‌‌گردوغبار و آلودگی از یک فضا توسط این نوع هود بسیار بالا است؛ اما این راندمان، به عوامل زیادی بستگی دارد؛ بنابراین پیش از خرید هود بازویی به این عوامل دقت کنید. این عوامل عبارت‌اند از:

1. شکل کلاهک این نوع هود؛

2. اندازه و ابعاد این نوع هود؛

3. فاصله کلاهک این نوع هود با منشأ آلودگی و میکروب؛

4. مقدار مکش کلاهک این نوع هود؛

5. میزان رفت‌وآمد افراد مختلف در محدوده هود بازویی.

کاربرد هود بازویی

هود بازویی کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف و همچنین در امور پزشکی و آزمایشگاهی و… دارد. موارد کاربرد هود بازویی ‌‌عبارت‌اند از:

1. کاربرد هود بازویی در صنایع

هود بازویی در صنایع مختلف برای پاکسازی فضا از آلودگی‌های ایجاد شده توسط یک دستگاه خاص کاربرد دارد. در واقع این نوع هود بر روی دستگاهی که منشأ آلودگی است قرار می‌گیرد و قبل از پخش شدن آلودگی در فضای کارگاه یا کارخانه، آن را جذب می‌کند. یکی از اصلی‌ترین مصادیق کاربرد هود بازویی در صنایع، کاربرد آن در صنعت جوشکاری است.

هر جایی که دستگاه جوشکاری و میز جوشکاری وجود داشته باشد، این نوع هود به کار می‌رود و با حرکت خود به این طرف و آن طرف، دود ایجاد شده را تخلیه می‌کند. جوشکار با وجود هود بازویی در کنار خود، کمتر اذیت خواهد شد و مجبور نخواهد بود، دود ایجاد شده را تنفس کند. پس خرید هود بازویی در صنایع بسیار کارآمد است.

2. کاربرد هود بازویی در دندان‌پزشکی‌ها

در دندان‌پزشکی‌ها از هود بازویی به منظور انتقال آلودگی‌ها به محیط بیرون استفاده می‌شود. تهویه مراکز دندان‌پزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که در فرایند دندان‌پزشکی، به همراه ذره‌های بزاق دهان فرد، ویروس‌ها، باکتری‌ها و آلودگی‌های زیادی از دهان فرد بیمار، وارد فضای اتاق می‌شوند. هیچ نوع هود و هواکش دیگری‌ نمی‌تواند به انداره هود بازویی، فضای یک مرکز دندان‌پزشکی را عاری از میکروب و ویروس کند.

دلیل موفقیت هود بازویی در پاک و سالم نگه داشتن فضای یک مرکز دندان‌پزشکی هم این است که این نوع هود در نزدیکی دهان فرد بیمار قرار می‌گیرد و قبل از این که آلودگی‌های خارج شده از دهان فرد در فضای اتاق پخش شوند، آن‌ها را جذب می‌کند و به فضای بیرون منتقل می‌کند. این کار باعث می‌شود که احتمال ابتلای افراد مختلف حاضر در مراکز دندان‌پزشکی به عفونت‌های تنفسی و بیماری‌های دیگر به شدت کاهش پیدا کند.

3. تهویه آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی پوست و مو

فضای سالن‌های آرایشی پر از انواع آلودگی‌ها و بیماری‌ها است. دلیل این امر هم این است که ذرات معلق زیادی در فضای آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی پخش می‌شوند. این ذرات معلق از دو چیز نشأت می‌گیرند که این دو مورد ‌‌عبارت‌اند از:

1. ذرات معلق ناشی از موادشیمیایی شوینده و مواد آرایشی؛

2. ذرات معلق ناشی از قارچ و انگل‌های موجود در مو و پوست و ناخن افراد مختلف.

ذرات معلق، ناشی از هرکدام از موارد فوق که باشند، می‌توانند فضای آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی را بسیار آلوده کنند و امکان ابتلای افراد حاضر در این مکان‌ها به بیماری‌های مختلف را به میزان بسیار زیادی افزایش دهند. از طرف دیگر تعداد افراد حاضر در سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها معمولاً بیشتر از ظرفیت آن مکان‌ها است و به همین دلیل هم احتمال ابتلای افراد مختلف حاضر در این مکان‌ها به بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های دیگر بسیار زیاد است. بنابراین اگر این باکتری‌ها و آلودگی‌ها به طرز صحیحی جذب نشوند، مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.

هود‌های بازویی می‌توانند در نزدیک‌‌‌ترین محل ممکن به مبدا آلودگی (مثلا نزدیک سر فردی که در حال رنگ شدن است یا نزدیک ناخنی که مانیکور و پدیکور می‌شود) قرار بگیرند و آلودگی‌های ایجاد شده را در سریع‌‌‌ترین زمان ممکن به فضای بیرون از آرایشگاه منتقل کنند و اجازه پخش شدن آن‌ها را در فضای آرایشگاه‌ها ندهند. نکته بسیار مهم درباره لزوم استفاده از این نوع هود در آرایشگاه‌ها این است که بعضی از مواد شیمیایی استفاده شده در آرایشگاه‌ها مانند مواد لازم برای کراتینه مو، سرطان‌زا هستند و باید توسط هود بازویی جلوی ورود آنها به فضای اتاق گرفته شود.

سرطان‌هایی مانند سرطان پوست، سرطان بینی، سرطان حلق و سرطان خون می‌توانند به دلیل ورود مواد کراتینه از راه تنفس به بدن فرد ایجاد یا تشدید شوند. هود مفصلی یا همان هود بازویی می‌تواند با کمترین آلودگی صوتی ممکن و با صرف انرژی نه چندان زیادی این مواد را به محیط بیرون انتقال دهد.

از متخصصان تهویه‌سازان رایگان قیمت بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

ضرورت استفاده از هود بازویی در اتاق تمیز

در اتاق‌های تمیز یا همان کلین‌روم‌هایی که کارهای شیمیایی یا بیولوژیکی را انجام می‌دهند، مواد شیمیایی و مواد خطرناک در فضا پخش می‌شود و افرادی که در آنجا کار می‌کنند ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوند. در واقع افراد حاضر در این محیط‌ها با مواد خورنده و مواد قابل اشتعال یا مواد شیمیایی سمی و… در تماس هستند.

بنابراین وجود هود بازویی در چنین اتاق‌هایی می‌تواند به پاکسازی فضا کمک بسیار زیادی کند و باعث حفظ سلامت و امنیت افراد حاضر در این مکان‌ها شود. البته استفاده از این نوع هود به تنهایی در کلین‌روم‌ها‌ نمی‌تواند امنیت و سلامت کارکنان را حفظ کند، بلکه نیاز به دستگاه تهویه هوای معمولی مثل فیلتر باکس هم در کنار این نوع هود خواهد بود. به بیان دیگر هود معمولی و هود بازویی در کنار هم می‌توانند، هم کار تهویه هوا را انجام دهند و هم کار فیلتراسیون کلین‌روم را انجام دهند. ازاین‌رو خرید هود بازویی برای چنین اماکنی اجتناب‌ناپذیر است.

انواع هود بازویی

هود‌های بازویی دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام از آن‌ها نیز کاربرد خاص خود را دارند. مدل‌های معروف این هودها عبارت‌اند از:

1. هود‌های بازویی آلومینیومی؛

2. هود‌های بازویی آنتی‌استاتیک؛

3. هود‌های بازویی ضداسید؛

4. هود‌های بازویی استیل؛

5. هود‌های بازویی ساخته شده از ورق‌های گالوانیزه.

5.1. نکته‌ای که درباره انواع هود‌های بازویی وجود دارد این است که هودهای بازویی ساخته شده از ورق‌های گالوانیزه می‌توانند با رنگ الکترواستاتیک پوشانده شوند و در رنگ‌های متنوع تولید شده باشند. به این نوع هودها هود گالوانیزه الکترواستاتیک گفته می‌شود.

طبق یک دسته‌بندی دیگر، هودهای بازویی به دو دسته «هود‌های بازویی آزمایشگاهی» و «هودهای بازویی صنعتی» تقسیم‌بندی می‌شوند.

هود مفصلی

هود مفصلی پیشرفته‌‌‌ترین و به‌روز‌‌‌ترین مدل هود بازویی به حساب می‌آید. این نوع هود، متحرک است و برای کلین‌روم‌هایی که فضای کوچکی دارند، به کار می‌رود. هود مفصلی تجهیزات و امکانات بسیار مناسبی هم دارد و مانند هود‌های بازویی قدیمی نیست که ساده بودند و امکانات خاصی نداشتند. این تجهیزات و امکانات ‌‌عبارت‌اند از:

1. دکمه‌های خاموش و روشن کردن چراغ؛

2. دکمه‌های روشن و خاموش کردن فن؛

3. براکت‌هایی که به منظور نصب این نوع هود در سقف، بر روی زمین، بر روی دیوار یا بر روی میز استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های مثبت هود‌های مفصلی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، هود‌های مفصلی نوع جدید هود‌های بازویی هستند و مزایای زیادی دارند. ویژگی‌های مثبت هود‌های مفصلی ‌‌عبارت‌اند از:

1. این نوع هودها را می‌توان بر روی سقف یا بر روی دیوار نصب کرد.

2. با کشیدن و هل دادن می‌توان این نوع هودها را جابجا کرد.

3. این نوع هود‌ها قابلیت و قدرت بسیار زیادی در جمع‌آوری انواع گازها و بخار‌های سمی از محیط دارند.

4. این نوع هودها را می‌توان خارج از محیط کلین‌روم نیز نصب کرد.

5. مفصل‌های موجود در هود‌های مفصلی به‌راحتی و با سرعت بالا حرکت می‌کنند و به همین دلیل این نوع هود یک وسیله با قابلیت تحرک بالا است.

6. سرویس کردن و نگهداری و مراقبت از این نوع هود خیلی راحت است.

7. این نوع هودها این توانایی را دارند که تا حد ممکن به منشأ آلودگی نزدیک شوند.

8. این نوع هودها دارای فن سانتریفیوژ هستند که باعث می‌شود قدرت مکش آن‌ها و همچنین بازدهی آن‌ها به میزان زیادی افزایش پیدا کند.

9. هود‌های مفصلی به صورت مهندسی و اصولی طراحی و ساخته شده‌اند و همین امر باعث شده است که افت فشار خاصی در طول بازوی آن‌ها رخ ندهد.

راهنمای خرید هود بازویی

در هنگام خرید هود بازویی حتماً باید یک‌سری از نکات را مدنظر قرار دهید تا بتوانید خرید خوبی انجام دهید. این نکات ‌‌عبارت‌اند از:

1. جنس و طول لوله هود و همچنین بازوی آن را زیرنظر داشته باشید. طول لوله هود و بازوی هود باید متناسب با کاری باشد که شما از آن انتظار دارید.

2. باید نوع، سایز، ابعاد کلاهک یا نازل بازویی را مدنظر قرار دهید.

3. همچنین باید به جنس و نوع مفاصل استفاده شده در هود بازویی نیز دقت کنید.

قیمت هود بازویی

شرکت تهویه سازان صنعت کار انواع هود بازویی را تولید کرده و به بازار عرضه می‌کند. شرکت تهویه سازان صنعت کار به صورت کلی و جزئی، هود بازویی را به فروش می‌رساند. قیمت هود بازویی در شرکت تهویه سازان صنعت کار نسبت به بقیه شرکت‌ها مناسب‌تر است. در واقع شما می‌توانید با حذف واسطه‌ها و به صورت کاملا مستقیم، از شرکت تولیدکننده، این هود را خریداری نمایید.

قیمت این نوع هود به عوامل متعددی بستگی دارد که سایز و ابعاد هود و میزان تحرک و انعطاف‌پذیری آن، دو عامل مهم هستند. از سوی دیگر، میزان آپشن‌ها و تجهیزاتی که در کنار هود بازویی مورد نظر شما تعبیه شده است نیز در قیمت آن بسیار مؤثر است. به شما توصیه می‌کنیم، پیش از خرید هود بازویی از مشاوران ما استعلام بگیرید.

مشتریان تهویه سازان صنعت کار

انتخاب درست این شرکت‌ها بوده‌ایم

برخی از مشتریان رضایتمند شرکت تهویه سازان صنعت کار

لوگوی-صدف-گستر-زنجان
لوگوی بهکیش تهویه سازان صنعت کار
لوگوی رویا ساختمان آریا تهویه سازان صنعت کار
لوگوی siemens
لوگوی مرکز خرید پالادیوم

سوالات متداول

• مصرف پایین انرژی الکتریکی و کاهش هزینه‌های برق مصرفی؛
• حفظ سلامتی مراجعه‌کنندگان و کارکنان مراکز آزمایشگاهی مختلف؛
• کمک به پاکسازی فضای کارگاه؛
• امکان جابه‌جایی راحت در شرایطی که موقعیت تولید آلودگی ثابت نیست
• امکان استفاده از چند هود بازویی با اتصال آن‌ها به یک مکنده مرکزی

• شکل کلاهک هود؛
• اندازه و ابعاد هود؛
• فاصله کلاهک هود با منشأ آلودگی و میکروب؛
• مقدار مکش کلاهک هود؛
• میزان رفت‌وآمد افراد مختلف در محدوده هود بازویی.

هود بازویی کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف و همچنین در امور پزشکی، آزمایشگاهی، آرایشگاه‌ها و… دارد.

هود‌های بازویی آلومینیومی؛
هود‌های بازویی آنتی‌استاتیک؛
هود‌های بازویی ضداسید؛
هود‌های بازویی استیل؛
هود‌های بازویی ساخته شده از ورق‌های گالوانیزه.

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.