راهنمای کامل خرید کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل وسیله‌ای است که با آن می‌توان هوا، ذرات مختلف موجود در هوا و گاهی اوقات مایعات را انتقال داد. کانال فلکسیبل پراستفاده‌ترین تجهیزات در سیستم تهویه هوا است و در مدل‌های آلومینیومی، برزنتی، پلاستیکی و … ساخته می‌شود و در بازار توزیع می‌گردد. کانال هوای فلکسیبل به دو صورت ساده و عایق‌دار در بازار وجود دارد.

این نوع کانال به هر صورتی که تولید شده باشد، فواید خیلی زیادی دارد و به‌همین‌دلیل است که کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف پیدا کرده است. همان‌طور که از نام آن پیدا است، کانال فلکسیبل یک کانال منعطف است و در واقع ویژگی بارز آن همین انعطاف‌پذیر بودن می‌باشد. اگر بخواهیم در مورد نحوه درست کردن این کانال توضیح دهیم، باید بگوییم که درهم‌‌تنیدگی دو لایه آلومینیوم و فنر به صورت مارپیچ، باعث تولید این نوع کانال می‌شود. 

در این مقاله، ضمن آشنایی با ویژگی‌های این کانال، با نکات خرید کانال فلکسیبل آشنا خواهیم شد.

کاربرد کانال فلکسیبل

کاربرد کانال فلکسیبل عایق

کانال فلکسیبل دارای کاربردهای زیادی در صنایع مختلف استغ ازاین‌رو در هنگام خرید کانال فلکسیبل باید به نوع کاربرد آن دقت کنید. وزن سبک و انعطاف‌پذیری کانال انعطاف‌پذیر موجب می‌شود که امکان عبور این نوع کانال از بین دستگاه‌های مختلف موجود در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و صنایع گوناگون وجود داشته باشد.

همچنین این دو ویژگی باعث می‌شود که بتوان بدون اینکه عملکرد لوله کاهش پیدا کند، کانال انعطاف‌پذیر را بر روی سقف کارگاه و یا بر روی دیوار آن نصب کرد. به‌همین‌دلیل میزان استفاده از کانال انعطاف‌پذیر در صنایع و کارخانه‌ها و کارگاه‌های کوچک و بزرگ مختلف بسیار زیاد است که در ادامه به چند مورد از این کاربردها اشاره خواهیم کرد:

1. امروزه از کانال انعطاف‌پذیر به منظور انتقال و تخلیه مواد مختلف بهره گرفته می‌شود. به عنوان مثال در خیلی از کارخانه‌های چوب‌بری و یا در بسیاری از کارگاه‌هایی که کار نجاری را انجام می‌دهند، براده‌های خیلی‌ریز توسط همین کانال انعطاف‌پذیر مکنده منتقل می‌شوند. در واقع در این مکان‌ها کانال فلکسیبل به دستگاه مکنده وصل می‌شود و فن مرکزی دستگاه در درون این کانال، اختلاف فشار هوا ایجاد می‌کند.

این مسئله موجب می‌شود تا حالت مکش در درون آن به وجود بیاید و همه مواد و هوای نامناسب درون کارخانه یا کارگاه به کمک همین کانال به محیط بیرون هدایت شود.

2. از این نوع کانال به منظور منتقل کردن انواع مایعات روغنی و غیر روغنی در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و صنایع مختلف استفاده می‌شود. این کار، کیفیت مایعات را کاهش نخواهد داد و این مایعات با همان کیفیت اولیه از مبدا به مقصد می‌رسند.

3. این نوع کانال دارای سطح درونی یک دست و صافی است. این سطح صاف و صیقلی دیواره درونی کانال موجب می‌شود که هیچ نوع آلودگی و باکتری درون این لوله تجمع نکند. در نتیجه امکان انتقال بسیاری از مواد خوراکی نیز از درون این نوع کانال ممکن می‌باشد و همین امر باعث می‌شود که در بسیاری از کارخانه‌هایی که مربوط به صنایع غذایی هستند نیز کانال فلکسیبل بسیار پر کاربرد باشد.

مزایای کانال فلکسیبل

این نوع کانال دارای مزایای زیادی است که همین امر باعث افزایش خرید کانال فلکسیبل و رشد میزان استفاده از آن‌ها در منازل و کارخانه‌ها و شرکت‌ها و ادارات مختلف اضافه شود. مزایای کانال‌های فلکسیبل عبارت‌اند از:

1. امکان استفاده از این نوع کانال در فضاهای مختلف و برای کاربردهای متنوع وجود دارد؛ چرا که کانال انعطاف‌پذیر دارای مدل‌های مختلفی است.

2. وزن کانال انعطاف‌پذیر سبک است و نصب آن هم خیلی راحت می‌باشد.

3. کانال انعطاف‌پذیر در برابر آتش سوزی، مقاومت مناسبی دارد و همین امر باعث می‌شود که در مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد، استفاده از این نوع کانال، گزینه مناسبی باشد. ضریب هدایت حرارتی این نوع کانال هم بسیار کم می‌باشد.

4. تولید کانال انعطاف‌پذیر کار ساده ایست و همین امر باعث می‌شود که هزینه تمام شده آن بالا نباشد. این قضیه دقیقاً برعکس کانال‌های سنتی است که تولید آنها، هم سخت و هم زمان‌بر است.

5. از کانال انعطاف‌پذیر هم می‌توان برای دمش و هم برای مکش استفاده کرد. در واقع وجود کانال فلکسیبل در یک محیط امکان ورود هوای تازه به آن محیط و همچنین امکان تخلیه هوای آن محیط را به شما خواهد داد.

6. هوابندی کاملی در کانال flexible صورت می‌پذیرد و هیچ درزی در آن وجود ندارد.

7. کانال flexible دارای حالت خرطومی است که همین امر باعث می‌شود ضمن حفظ ساختار منسجم و گرد خود، امکان چرخش به هر طرف را داشته باشد. در واقع مجری طرح به راحتی می‌تواند با چرخاندن کانال flexible به اطراف، هم دمش و هم مکش هوا و یا دمش و مکش انواع پودرها و آلودگی‌ها را انجام دهد.

8. هرچند خود کانال flexible دارای مزایای زیادی است ولی با ایجاد تغییرات اندکی می‌توان به مزایای این کانال اضافه هم کرد. مثلاً کانال flexible عایق‌دار یک نوع کانال flexible می‌باشد که توسط عایق الاستومری، عایق بندی می‌شود. این کار باعث می‌شود که ضمن حفظ ویژگی انعطاف‌ پذیری و ویژگی ارتجاعی کانال فلکسیبل، مقاومت و استحکام آن نیز بیشتر از قبل گردد.

معایب کانال فلکسیبل

این کانال‌ها دارای مزایای فراوانی هستند؛ ولی با وجود این، یک‌سری از عیب‌ها را هم می‌توان برای آن‌ها برشمرد. یکی از عیب‌های کانال انعطاف‌پذیر آن است که در سایز بعضی از نمونه‌های آن محدودیت وجود دارد. عیب دیگر این نوع کانال نیز این است که ضخامت مدل‌های مختلف آن یکسان است. پس پیش از خرید کانال فلکسیبل به این نکات هم توجه کنید.

انواع کانال فلکسیبل

کانال‌های فلکسیبل انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. همچنین سه مورد از آن‌ها را نیز در بخش‌های بعد بررسی می‌کنیم.

1. کانال flexible برزنتی دارای نخ؛

2. کانال flexible پیش عایق پشم شیشه؛

3. کانال flexible معدنی برزنت؛

4. کانال کومبی فلکسیبل که دارای پوشش پی‌وی‌سی سیاه رنگ است؛

5. کانال خورطومی فلکسیبل با دمای بالا؛

6. کانال منعطف با عایق پلی اتیلن؛

7. کانال flexible با عایق پلی استر فشرده آی‌اف‌دی؛

8. کانال خرطومی فلکسیبل پی‌یو؛

9. کانال فلکسیبل که دارای عایق پلی استر فشرده آی‌اف‌دی است؛

10. کانال خرطومی فلکسیبلی که دارای پوشش پی‌وی‌سی شفاف است؛

11. کانال پیش‌عایق فلکسیبل که دارای عایق الاستومری است؛

12. کانال فویلی آلومینیومی فلکسیبل.

کانال برزنتی فلکسیبل

کانال برزنتی فلکسیبل یکی از انواع کانال فلکسیبل است که مقاومت آن نسبت به بسیاری از انواع دیگر بیشتر می‌باشد. دلیل مقاومت بیشتر این نوع کانال، استحکام کششی زیادی است که در آن وجود دارد. کانال برزنتی فلکسیبل دارای وزن پایینی است، ولی با این وجود، انعطاف‌پذیری آن بسیار بالا است. از دیگر ویژگی‌های بارز این نوع کانال، می‌توان به مقاومت زیاد آن در برابر صوت و ارتعاش اشاره نمود.

به منظور ساخت کانال برزنتی فلکسیبل از الیاف پلی‌استر دارای روکش با پی‌وی‌سی و همچنین فنری با قطر 0.9 تا ۲ میلی‌متر استفاده می‌شود. کانال برزنتی فلکسیبل به صورت شاخه‌های ۵ و ۶ متری در بازار وجود دارد. نکته دیگری که در مورد این نوع کانال می‌توانیم به آن اشاره کنیم این است که این نوع کانال در بازه دمایی منفی ده تا مثبت شصت درجه کاربرد دارد. روش نصب و اجرای کانال برزنتی فلکسیبل هم سختی خاصی ندارد و به راحتی انجام می‌شود.

کاربرد کانال برزنتی فلکسیبل

اگر بخواهیم کاربردهای کانال برزنتی فلکسیبل را مورد اشاره قرار دهیم، باید بگوییم که در تخلیه هوای مکان‌های تجاری، ورزشی، اداری و ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین از این نوع کانال به منظور منتقل کردن هوای سرد و گرم، استفاده فراوانی می‌شود. دلیل این امر هم مقاومت بالای آن است. در واقع مقاومت بالا باعث می‌شود که استفاده از این نوع کانال برای عبور دادن انواع گاز مانند گازهای خورنده و انواع آلاینده‌های محیطی و بخارات اسیدی موجود در کارخانه‌ها و سوله‌ها و کارگاه‌ها ممکن باشد.

از متخصصان تهویه‌سازان رایگان قیمت بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

کانال پیش‌عایق پشم‌شیشه فلکسیبل

این نوع کانال، ساختار سه‌لایه‌ای دارد. لایه درونی و خارجی این نوع کانال در واقع همان کانال انعطاف‌پذیر با فویل آلومینیوم لمینت است. لایه میانی آن نیز از پشم‌شیشه تشکیل شده است. همان‌طور که از نام این نوع کانال مشخص است، در ساخت آن از پشم‌شیشه استفاده شده است که از ورود و خروج حرارت به درون و بیرون کانال جلوگیری می‌کند.

کاربرد کانال پیش‌عایق پشم‌شیشه فلکسیبل

از این نوع کانال به منظور هدایتِ کردن هوای سرد و گرم در سیستم‌های تهویه مطبوع بهره گرفته می‌شود. در ساختمان‌های مسکونی و تجاری و صنعتی، این سیستم‌های تهویه مطبوع کاربرد دارند. در مورد دامنه دماییِ این نوع کانال هم باید بگوییم که از ۳۰- تا ۲۵۰+ درجه سانتی گراد را می‌توانند تحمل کنند. این نوع کانال در شاخه‌های ۱۰ متری عرضه می‌شود. از سوی دیگر دامنه قطرهای تولید شده این نوع کانال نیز از ۱۰ تا ۶۰ سانتی‌متر است.

مزایای کانال پیش‌عایق پشم‌شیشه فلکسیبل

مزایای کانال عایق پشم‌شیشه فلکسیبل عبارت هستند از:

1. کانال flexible با عایق پشم‌شیشه خیلی منعطف است و به‌همین‌دلیل امکان استفاده از آن در فضاهای مختلف وجود دارد.

2. کانال flexible با عایق پشم‌شیشه دارای وزن پایینی است.

3. کانال flexible با عایق پشم‌شیشه، مقاومتِ حرارتی خیلی زیادی دارد.

4. نصبِ کانال flexible با عایق پشم‌شیشه بسیار راحت است.

5. کانال flexible با عایق پشم‌شیشه خیلی مستحکم است و طول عمر زیادی دارد.

کانال فلکسیبل پیش‌عایق الاستومری

این نوع کانال، بهترین و باکیفیت‌ترین نوع از انواع کانال‌‌های فلکسیبل است؛ زیرا هم از لحاظ ویژگی عایق بودن و هم از لحاظ ویژگی هوارسانی، در بهترین شرایط ممکن قرار دارد. کیفیت بالای کانال پیش‌عایق الاستومری فلکسیبل موجب شده است که سازمان استاندارد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرداری، آن را تایید کند. کانال flexible پیش‌عایق الاستومری دارای عایق الاستومری و روکش آلومینیوم لمینت شده است.

از مدرن‌ترین فناوری‌ها و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها در تولید کانال پیش‌عایق الاستومری فلکسیبل و در فرآیند بستن این عایق‌ها و روکش‌ها استفاده می‌گردد. 

بسیاری از انواع دیگر کانال‌های فلکسیبل معمولاً توسط پشم‌شیشه یا پلی‌استر عایق‌بندی می‌گردند که هم برای محیط‌زیست مضر هستند و هم سلامتی انسان را به خطر می‌اندازند. از سوی دیگر کانال‌های فلکسیبلی که با پشم‌شیشه پلی‌استر عایق می‌شوند، هم فضای زیادی اشغال می‌کنند و هم طول عمر آنها کم است. این در حالی است که بهره‌گیری از عایق الاستومری این مشکلات را به دنبال ندارد.‌

پس در هنگام خرید کانال فلکسیبل، دقت داشته باشید که کانال‌های پیش‌عایق الاستومتری گزینه‌های خوبی هستند.

مزایای کانال فلکسیبل پیش‌عایق الاستومری

مزایای کانال پیش‌عایق الاستومری فلکسیبل عبارت‌اند از:

1. وزن سبک این نوع کانال؛

2. ضریب انتقال حرارتی خیلی‌کم این نوع کانال، که باعث می‌شود صوت و رطوبت و حرارت از درون این کانال به فضای بیرون و همچنین از فضای بیرون به درون کانال، خارج و واردد نگردد؛

3. از این نوع کانال به منظور گرم کردن و سرد کردن محیط، استفاده زیادی می‌شود؛

4. در این نوع کانال، افت فشار خیلی‌کمی ایجاد می‌شود. دلیل این توانایی نیز سطح یکنواخت و متوازن این نوع کانال است. در واقع آن‌قدر افت فشار در کانال پیش‌عایق الاستومری فلکسیبل کم است که می‌توان آن را نادیده گرفت؛

5. این نوع کانال هیچ‌گونه حساسیتی برای انسان ایجاد نمی‌کند و در واقع کاملاً پاکیزه و بهداشتی است؛

6. کانال پیش‌عایق الاستومری فلکسیبل در بازه دمایی منفی ۳۰ تا مثبت ۱۱۰ درجه سانتی‌گراد، مقاومت مناسبی از خود نشان می‌دهد؛

7. نصب و اجرای این نوع کانال، راحت است. در واقع برای نصب آن نیازی به استفاده از پوشش‌‌های دیگر نیست؛

8. از منتقل شدن صدا یا زوزه در مسیر هوا جلوگیری می‌کند؛ چرا که این نوع کانال، ساختار فشرده‌ای دارد.

قیمت کانال فلکسیبل

قیمت کانال فلکسیبل به همه نکات مثبت و نکات منفی این نوع کانال بستگی دارد. در واقع قیمت کانال فلکسیبل با بیشتر شدن ویژگی‌های مثبت آن افزایش می‌یابد. عوامل موثر بر قیمت کانال فلکسیبل عبارت هستند از:

1. قیمت کانال فلکسیبل به سادگی نصب آن بستگی دارد؛ یعنی هر چقدر که یک کانال فلکسیبل، ساده‌تر و بدون دردسر نصب شود، قیمت کمتری خواهد داشت.

2. وزن سبک و جاگیر نبودن هم تاثیر زیادی بر قیمت کانال فلکسیبل دارد. هر چقدر که یک کانال فلکسیبل دارای وزن کمتری باشد و فضای کمتری را اشغال کند، قیمت آن هم به همان نسبت کمتر خواهد شد.

3. قیمت ارز، دیگر عامل تاثیرگذار بر قیمت کانال فلکسیبل می‌باشد. از آنجایی که قیمت ارز در کشور ایران ثبات ندارد، نمی‌توان عدد دقیقی را به عنوان قیمت کانال‌های فلکسیبل اعلام کرد. برای آگاهی بیشتر از قیمت کانال فلکسیبل به شما پیشنهاد می‌کنیم با بخش فروش شرکت تهویه‌سازان صنعت‌کار در ارتباط باشید تا از قیمت دقیق این نوع کانال آگاه شوید.

نکات خرید کانال فلکسیبل

خرید کانال فلکسیبل

در صورتی که قصد خرید کانال فلکسیبل را دارید، قبل از هر چیز باید هدف خود را از خرید این نوع کانال مشخص کنید. در واقع کاربردی که مدنظر شما است، تعیین‌کننده نوع کانال فلکسیبلی خواهد بود که باید خریداری کنید؛ به عنوان مثال کانال منعطفی که برای انتقال هوای نامطبوع از درون یک محیط به محیط بیرون به کار می‌آید با کانال فلکسیبلی که برای انتقال مایعات روغنی مورد استفاده قرار می‌گیرد با هم متفاوت است و شما برای هر یک از این کاربردها نیاز به خرید نوع متفاوتی از کانال flexible خواهید داشت.

ابعاد کانال flexible هم باید به نحوی باشد که به کار شما بیاید. بنابراین در هنگام خرید کانال فلکسیبل، ابعاد آن را نیز مدنظر قرار دهید. از سوی دیگر میزان بودجه‌ای را که برای خرید کانال فلکسیبل در نظر گرفته‌اید، باید قبل از خرید، مشخص کرده باشید تا مشخص شود چه نوع کانالی برای شما سودمند خواهد بود. به عنوان مثال فردی که دارای یک کارگاه کوچک است، شاید نخواهد پول زیادی برای خرید کانال فلکسیبل صرف کند، ولی صاحب یک کارخانه بزرگ با صرف پول زیاد برای خرید این نوع کانال مشکلی نخواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید کانال فلکسیبل می‌توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت تهویه سازان صنعت کار تماس حاصل کرده و اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید. کارشناسان فروش شرکت تهویه سازان صنعت کار، شما را در زمینه خرید کانال فلکسیبل راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول

انعطاف‌پذیری بالای این نوع کانال، اصلی‌ترین ویژگی آن است.

امکان استفاده از این نوع کانال در فضاهای مختلف و برای کاربردهای متنوع؛
وزن سبک است و نصب خیلی راحت؛
مقاومت خوب در برابر آتش سوزی؛
تولید آسان کانال انعطاف‌پذیر و کاهش هزینه تمام شده ساخت آن؛
استفاده از کانال انعطاف‌پذیر برای دمش و مکش؛
هوابندی کامل کانال flexible؛
امکان چرخش راحت به هر طرف.

محدودیت در سایز بعضی مدل‌های آن‌ها؛
یکسان بودن ضخامت مدل‌های مختلف آن‌ها.
چه عواملی بر قیمت کانال flexible تاثیرگذارند؟
سادگی نصب کانال؛
وزن سبک و جاگیر نبودن؛
قیمت ارز.

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.