راهنمای کامل خرید دودکش صنعتی

دودکش‌های صنعتی سازه‌‎هایی هستند که به شکل عمودی در محل موردنظر نصب می‌‎شوند. کار آنها کاهش‌دادن تأثیر گازهای گلخانه‎‌ای و سایر مواد صنعتی بر محیط‎‌‌زیست است. این آلاینده‌‎ها توسط کارخانه‌‎ها تولید می‎‌شوند. این دودکش‌ها اغلب در نیروگاه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند و معمولا برج‌های بلندی هستند که می‌تواند فشار و دمای بالا را تحمل کنند. ساخت و نگهداری این محصولات بسیار هزینه‌بر می‌باشد؛ بنابراین در هنگام خرید دودکش صنعتی یا ساخت آن باید به تمام جوانب دقت داشت.

جنس دودکش صنعتی

جنس دودکش‌های صنعتی معمولاً از گالوانیزه، ورق سیاه و استیل می‌باشد. این دودکش‌ها دارای آسترهای عایق هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر شرایط سخت و دماهای شدید، مقاومت بالایی دارند. عایق دودکش‌های صنعتی دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند. وجود این لایه‌ها سبب می‌شود که دودکش در برابر آتش‌سوزی، یخ‌زدگی و سایر خطرات محافظت شود.

دودکش‌هایی که در کشور ایران مورداستفاده قرار می‌گیرند، معمولا از جنس ورق سیاه و گالوانیزه هستند. دلیل اینکه در ایران عمدتا از خرید دودکش صنعتی استیل خودداری می‌شود، قیمت بالای این نوع دودکش است؛ برای مثال در موتورخانه‌های معمولی از ورق گالوانیزه برای ساخت دودکش استفاده می‌شود. ضخامت دودکش‌هایی که در پروژه‌های بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرند، معمولا به بیش از 2 میلی‌متر می‌رسد.

هدف استفاده از دودکش صنعتی

هدف استفاده از دودکش‌های صنعتی، کاهش تأثیر عوارض گازهای گلخانه‌ای تولید شده، بر محیط‌زیست و انسان است. وجود این دودکش‌ها سبب کاهش سطح آلاینده‌های تولید شده، در محیط اطراف می‌شود. برخی دیگر از دودکش‌ها نیز به‌منظور پایین آوردن دمای گازهای تولیدی در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند.

گالری تصاویر دودکش صنعتی

تصاویری از مراحل ساخت و تولید دودکش صنعتی

انواع دودکش صنعتی

درست است که هدف اصلی همه دودکش‌ها با همدیگر یکسان است؛ اما باید گفت که هر یک از آنها برای هدف خاصی طراحی و تولید می‌شوند. بنابراین در هنگام خرید دودکش صنعتی، به هدف خرید دقت کنید.

نازل‌هایی که در دودکش صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد، بر اساس پارامترهای مختلفی مانند: وجود بخار آب، نوع گاز خروجی (N، CO، NO، So و…)، سرعت گاز و دمای گاز محاسبه می‌شود. شرایط مختلفی که هر دودکش متناسب با آن طراحی می‌شود، به گونه‌ای است که اگر از آن دودکش در محل دیگری استفاده شود، دودکش به یک وسیله غیرقابل‌استفاده تبدیل می‌شود.

کاربرد دودکش صنعتی

از این دودکش‌ها در صنایع مختلفی مانند: صنایع تولید شیشه، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های دیزل، کارخانه‌های کاغذ و نیروگاه‌ها و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. نام دیگر این محصول، «پشته‌های گاز دودکش» است. این نوع دودکش، یک سازه خارجی است که برخلاف دودکش‌های ساخته شده در دیوار ساختمان هستند. از این دودکش‌ها معمولاً در مجاورت دیگ بخار یا کوره‌های صنعتی استفاده می‌شود و با استفاده از کانال‌کشی، گازها به آنها منتقل می‌شوند.

خرید دودکش صنعتی

ویژگی دودکش صنعتی

از ویژگی‌های مهم دودکش‌های صنعتی می‌توان به این موارد اشاره کرد که آنها باید به گونه‌ای طراحی شوند که با قوانین مربوط به محافظت از محیط‌زیست مطابقت داشته باشند و میزان انتشار آلاینده‌ها را پایین نگه دارند. به همین منظور آنها را می‌توان تا ارتفاع‌های خیلی بلند و معمولا تا صدها متر ساخت.

اجزای دودکش صنعتی

دودکش‌های صنعتی معمولاً از سه قسمت اصلی «بالای دودکش»، «وسط دودکش» و «پایین دودکش» تشکیل شده‌اند. قسمت پایین دودکش، جایی است که هوا ازطریق یک‌سری منافذ وارد آن می‌شود. قسمت میانی آن، گلوی دودکش نامیده می‌شود. این قسمت جایی است که گازهای داغ وارد آن می‌شوند. در نهایت قسمت بالایی دودکش وجود دارد که گازهای خروجی از آن خارج می‌شود.

طریقه کار دودکش صنعتی

این دودکش، وسیله‌ای است که به احتراق سوخت در داخل کوره و انتقال گازهای خروجی از آن کمک می‌کند. دودکش دارای دو وظیفه اصلی است؛ این وظایف عبارت‌اند از:

  1. انتقال گازهای دودکش از کوره.
  2. جلوگیری از ورود گازها به محیط‌زیست.
از متخصصان تهویه‌سازان رایگان قیمت بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

خرید دودکش صنعتی

اگر جزو صنایعی هستید که وجود این نوع دودکش در حرفه شما یک امر ضروری است، نباید از خرید دودکش صنعتی اجتناب کنید. دودکشی که خریداری می‌کنید با توجه به نوع گاز خروجی از کارخانه، می‌تواند متفاوت باشد. همچنین طول دودکش نیز فاکتور مهم دیگری است که در هنگام خرید دودکش صنعتی باید به آن دقت نمایید. 

ساخت دودکش صنعتی

قیمت دودکش صنعتی

قیمت دودکش صنعتی با توجه به متریال به کار رفته برای ساخت آن با یکدیگر متفاوت است. همچنین طول دودکش نیز در قیمت آن تأثیرگذار می‌باشد. اگر به دنبال قیمت دقیق  این دودکش‌ها هستید، بهترین محل برای کسب این اطلاعات شرکت تهویه سازان صنعت کار می‌باشد که وظیفه تولید و ارائه این محصول را بر عهده گرفته است. شما می‌توانید، پیش از خرید دودکش صنعتی، با تماس با شماره تلفن‌های ۰۹۱۲۶۹۸۴۲۷۸، ۰۹۱۲۶۷۰۷۲۳۲ و ۶۶۰۱۴۰۷۰ -۰۲۱ از قیمت آن اطلاع پیدا کنید.

سوالات متداول

ساخت دودکش‌های صنعتی معمولاً از جنس «گالوانیزه»، «ورق سیاه» و «استیل» انجام می‌شود. این دودکش‌ها آسترهای عایق دارند و طوری طراحی شده‌اند که در برابر شرایط سخت و دماهای شدید، مقاوم باشند.

در ایران دودکش‌ها معمولا از ورق سیاه و گالوانیزه ساخته می‌شوند. دلیل اصلی استفاده نکردن از دودکش صنعتی استیل در کشور ایران، قیمت بالای آن است.

فایده اصلی استفاده از دودکش‌های صنعتی، کاهش‌ تأثیر عوارض گازهای گلخانه‌ای بر محیط‌زیست و انسان است. این دودکش‌ها باعث کاهش پراکنش آلاینده‌ها می‌شوند. برخی دیگر از دودکش‌ها با هدف کاستن دمای گازهای تولیدی در صنایع مختلف استفاده می‌شوند.

دودکش‌های صنعتی در صنایع گوناگونی مانند صنایع تولید شیشه، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های دیزل، کارخانه‌های کاغذ، نیروگاه‌ها و موارد مختلف دیگر استفاده می‌شوند.

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.