معرفی انواع دریچه تنظیم هوا

معرفی انواع دریچه هوا

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع دریچه تنظیم هوا بپردازیم. دریچه تنظیم هوا می‌تواند هوای ورودی از کانال هوا را به خوبی تنظیم کند. در ابتدای مقاله، مفهوم دریچه تنظیم هوا را توضیح می‌دهیم. سپس کاربردهای دریچه تنظیم هوا را ذکر می‌کنیم. سپس انواع دریچه های تنظیم هوا از لحاظ نوع خروج هوا را معرفی می‌کنیم. پس از آن هم انواع دریچه تنظیم هوا بر اساس متریال را نام برده و توضیحات مختصری راجع به نوع آلومینیومی آن ذکر می‌کنیم. در ادامه مقاله هم به سراغ انواع دریچه تنظیم هوا بر اساس کاربرد می‌رویم. در انتهای مقاله هم انواع مختلف دریچه‌ها را بر اساس شکل ظاهری نام برده و بررسی می‌کنیم.

معرفی دریچه تنظیم هوا

دریچه تنظیم هوا در سیستم تهویه هوا، وظیفه تاثیرگذاری بر عهده دارد. این دریچه هوای درون داکت‌‌ها و همچنین هوای درون کانال‌‌های هوا را به خوبی انتقال می‌‌دهد. اگر بخواهیم به صورت ساده ‌تر، وظیفه انواع دریچه تنظیم هوا را توضیح دهیم، باید بگوییم که هوایی که به کمک کانال‌‌ها به محیط مورد نظر می‌‌رسد، به کمک دریچه‌‌های تنظیم هوا، جهت آن مشخص می‌شود. ساختار دریچه‌های تنظیم هوا خیلی ساده است. یک فریم مرکزی دارند و چند پره که وظیفه تقسیم هوای ورودی کانال‌‌ها را بر عهده دارد. این مقاله می‌تواند، یک معرفی کلی از انواع دریچه تنظیم هوا باشد. همچنین برای مطالعه دقیق‌تر می‌توانید به صفحه راهنمای خرید دریچه تنظیم هوا مراجعه کنید و توضیحات را بخوانید.

کاربردهای دریچه تنظیم هوا

دریچه تنظیم هوا کاربردهای زیادی دارد. بسته به نوع و جنس آن، استفاده‌های زیادی از انواع دریچه تنظیم هوا می‌شود، ولی کاربرد اصلی آن‌ها مطبوع کردن هوای محیط است. این دریچه‌های هوا ممکن است در پشت خود دارای هر نوع کانالی باشند؛ مثلا ممکن است یک دریچه تنظیم هوا به کانال گرد وصل باشد.

انواع دریچه های تنظیم هوا از لحاظ نوع خروج هوا

دریچه‌‌های تنظیم هوا دارای پره‌های مختلفی هستند که این پره‌ها مسیر هوا را مشخص می‌کنند و همچنین فریم اصلی را هم تعیین می‌‌کنند. انواع دریچه تنظیم هوا از لحاظ نوع خروج هوا به چند نوع تقسیم می‌شوند که عبارت هستند از:

 1. دریچه‌‌های هوای یک طرفه
 2. دریچه‌‌های هوای دوطرفه
 3. دریچه‌‌های هوای سه طرفه
 4. دریچه‌‌های هوای چهارطرفه

انواع دریچه تنظیم هوا

انواع دریچه تنظیم هوا بر اساس متریال

دریچه تنظیم هوا دارای انواع مختلفی است اگر از لحاظ متریال استفاده شده در ساخت این دریچه بخواهیم انواع آن را بررسی کنیم، به گزینه‌های زیر می‌رسیم:

 1. دریچه‌های هوای آلومینیومی
 2. دریچه‌های هوای آهنی
 3. دریچه‌های هوای پلاستیکی
 4. دریچه‌‌های هوای‌ ام دی اف

دریچه تنظیم هوا آلومینیومی

در ادامه، یکی از انواع دریچه تنظیم هوا از لحاظ متریال استفاده شده در ساخت آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

دریچه‌های هوای آلومینیومی

دریچه تنظیم هوای آلومینیومی یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌‌ترین و مرغوب‌‌ترین دریچه‌‌های تنظیم هوایی است که می‌توانید پیدا کنید. این نوع دریچه تنظیم هوا هم مانند سایر انواع دریچه تنظیم هوا در دهانه ورودی کانال‌‌های هوا قرار می‌گیرد و وظیفه پخش هوا به کل محیط را بر عهده دارد. وقتی که کلمه آلومینیومی را برای این دریچه‌ها به کار می‌بریم، منظور ما این است که هم فریم آن‌ها و هم پره‌های آن‌ها آلومینیومی است.

انواع دریچه تنظیم هوا بر اساس کاربرد

اگر از دریچه هوای پادری استفاده شود، از آنجایی که این دریچه تنظیم هوا بر پایه اختلاف فشار بین دو محیط کار می‌کند و هوا را از محیطی که دارای فشار بیشتری است به جریان می‌‌اندازد و وارد فضایی می‌کند که دارای فشار کمتری است. از آن در مکان‌هایی که دارای هوای سنگینی هستند، استفاده می‌شود. مکان‌های زیر گزینه‌های خوبی برای نصب دریچه تنظیم هوا هستند:

 1. سالن‌های ورزشی
 2. حمام‌ها
 3. سرویس‌‌های بهداشتی

البته دریچه تنظیم هوای پادری کاربرد زیبایی محیط هم دارد و برای تزیین محیط هم از آن استفاده می‌‌شود.

در صورتی که از دریچه تنظیم هوای سقفی استفاده شود، چون دارای دیفیوزر گِردی است، معمولا به منظور پخش کردن هوا به صورت نامحسوس در محیط‌‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دریچه تنظیم هوای سقفی در مکان‌های زیر استفاده می‌شود:

 1. کافی شاپ‌‌ها
 2. رستوران‌ها
 3. اماکن ورزشی
 4. اماکن تجاری
 5. کارخانجات مختلف
 6. انبارهای مختلف
 7. محیط‌های اداری
 8. محیط‌های درمانی
 9. آپارتمان‌ها و واحدهای مسکونی

اگر از دریچه تنظیم هوای دیواری استفاده شود، این نوع دریچه در محل خروجی کانال‌های رفت نصب می‌شود و به توزیع هوا در محیط کمک می‌کند.

انواع دریچه هوا بر اساس شکل ظاهری

1. دریچه تنظیم هوای طرح جدید

دریچه تنظیم هوای طرح جدید و یا همان دریچه تنظیم هوای دیواری بر روی دیوار تعبیه می‌گردد و دارای یک فریم ۳ سانتی‌‌متری آلومینیومی است. این فریم ۳ سانتی‌‌متری می‌تواند فضای درونی انشعاب کانال را به خوبی پوشش بدهد. از سوی دیگر این دریچه‌های تنظیم هوا دارای چند عدد تیغه موازی با هم هستند که در فاصله‌‌های معینی نسبت به همدیگر (بر روی یک دیگر) قرار گرفته‌اند. این تیغه‌ها به وسیله یک اهرم که دمپر نام دارد بالا و پایین می‌‌شوند. همین بالا و پایین شدن این تیغه‌ها باعث می‌‌شود که حجم هوای ورودی تنظیم شود.

از سوی دیگر یک‌سری تیغه‌های عمودی هم در دریچه تنظیم هوای طرح جدید و یا همان دریچه تنظیم هوای دیواری وجود دارد. این تیغه‌ها چرخش پیدا می‌کنند و وظیفه تقسیم هوا را به طرف چپ یا راست بر عهده دارند. دریچه تنظیم هوای دیواری را می‌توانید در رنگ‌‌های سفید و سیاه و قهوه‌ای و کرم در بازار پیدا کنید.

این نوع دریچه تنظیم هوا در محل خروجی کانال‌‌های رفت نصب می‌شود. همان طور که در بالا هم گفتیم، دریچه تنظیم هوای دیواری، تیغه متحرک افقی و عمودی دارد. تنظیم این تیغه‌ها باعث خواهد شد که میزان ورود جریان هوا و همچنین مسیر دمش هوای ورودی تنظیم شود. در حالت عادی نیز در این نوع دریچه هوا، در فصل‌های گرم سال، جریان هوا رو به پایین است و در فصل‌های سرد سال، جریان هوا رو به بالا می‌باشد.

2. دریچه تنظیم هوای سقفی

این نوع دریچه تنظیم هوا در سقف یک محیط نصب می‌‌گردد و وظیفه دارد که هوا را به قسمت‌های مختلف یک محیط برساند. این نوع دریچه‌‌ها چندطرفه هستند. دریچه‌‌های تنظیم هوای سقفی را می‌توانید در نوع یک طرفه، دوطرفه، سه طرفه و چهارطرفه پیدا کنید. هوایی که وارد این نوع دریچه‌‌ها می‌‌شوند با توجه به تناسب محیط در آن محیط پخش می‌‌گردد. دریچه‌های تنظیم هوای سقفی چه برای سیستم‌های دمنده و یا همان سیستم‌های هوای رفت و چه برای سیستم‌های مکش و یا همان هوای برگشت به کار می‌‌رود.

در صورتی که دریچه تنظیم هوای سقفی به صورت چندطرفه در سیستم تهویه هوا استفاده شده باشد به دو صورت با دمپر و بدون دمپر می‌‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، ولی در صورتی که دریچه هوای سقفی به صورت یک طرفه در سیستم تهویه هوا به کار رفته باشد، کاربرد بدون دمپر آن معنی نخواهد داشت.

دریچه تنظیم هوای سقفی کاربرد بسیار زیادی در مجتمع‌های خرید، کافی شاپ‌‌ها، مراکز درمانی، باشگاه‌های ورزشی، فست فودی‌ها و… دارد. دلیل این امر هم این است که هوایی که توسط این نوع دریچه‌‌ها پخش‌ می‌شود، حالت نامحسوسی دارد. در واقع هوایی که توسط دریچه تنظیم هوای سقفی پخش می‌‌شود، فقط بر روی یک نقطه از محیط پرتاب نمی‌‌شود، بلکه با کمک این نوع از دریچه‌ها کل فضای محیط، هوای مطبوع و تعدیل‌شده‌ای خواهند داشت.

دریچه تنظیم هوا سقفی

3. دریچه تنظیم هوای پادری

یکی دیگر از انواع دریچه تنظیم هوا، به منظور ایجاد ارتباط بین محیط درون و بیرون به کار می‌رود. البته این نوع دریچه تنظیم هوا این امکان را هم فراهم می‌کند که جریان هوا از یک محیط به محیط دیگر حرکت کند. در برخی از محیط‌‌ها نمی‌توان انتظار داشت که هوای تازه به درون آن‌ها نفوذ کند. بنابراین فشار منفی‌ که به دلیل برگشت هوا و یا به دلیل تخلیه ایجاد می‌شود، می‌بایستی به کمک وارد شدن هوا از محیط کناری جبران گردد.

دریچه تنظیم هوای پادری بر روی پارتیشن‌‌ها و درب‌‌ها و دیوارهایی که بین دو محیط قرار دارند، نصب می‌شود و باعث می‌شود که بین دو محیط، ارتباط خوبی ایجاد شود، بدون این که دید مستقیمی بین آن‌ها وجود داشته باشد.

این نوع دریچه تنظیم هوا بر پایه اختلاف فشار بین دو محیط کار می‌کند و جریان هوا را از محیطی که فشار بیشتری دارد به محیطی که فشار کم‌تری دارد، حرکت می‌دهد. در واقع هوا از محیط پرفشارتر به جریان می‌افتد و جای هوای تخلیه شده از محیط کم فشارتر را می‌گیرد. این نوع دریچه تنظیم هوا می‌تواند از کانال فلکسیبل یا کانال‌های دیگر استفاده کند.

دریچه تنظیم هوا پادری

نتیجه گیری

دریچه تنظیم هوا وظیفه دارد هوایی را که از مسیر کانال وارد یک محیط می‌شود، در محل دهانه انشعاب کانال، به محیط وارد کند. دریچه تنظیم هوا می‌تواند از جنس‌‌های مختلفی ساخته شده باشد و به کانال‌های متنوعی مانند کانال چهارگوش و… وصل باشد. در واقع شما می‌توانید دریچه تنظیم هوای آلومینیومی و آهنی و پلاستیکی و‌ ام دی افی را در بازار پیدا کنید.

همه انواع دریچه تنظیم هوا، دو قسمت اصلی دارند؛ یعنی دارای یک‌سری پره‌ها هستند و یک فریم اصلی دارند. از لحاظ نوع خروج هوای دریچه تنظیم هوا هم می‌توان آن‌ها را به انواع دریچه تنظیم هوا یک طرفه و دو طرفه و سه طرفه و چهار طرفه دسته‌بندی نمود.

چقدر این محتوا براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.