کاربرد هواکش قوی بدون صدا چیست

کاربردهای هواکش قوی بدون صدا

هواکش قوی بدون صدا یکی از انواع تجهیزاتی است که وظیفه تهویه هوای یک محیط را بر عهده دارد؛ ولی باید این کار را با تولید کمترین صدا انجام دهد. امروزه هواکش قوی بدون صدا در منازل مسکونی و در محیط‌های ‎صنعتی و اداری و تجاری و حتی در وسایل حمل‌ونقل عمومی مورد استفاده قرار می‌‎گیرد.

ویژگی بارز هواکش قوی بدون صدا این است که آلودگی صوتی خیلی کمی تولید می‌‎کند و همین امر باعث می‌‎شود که افراد حاضر در محیط، بسیار‌ کمتر‎ اذیت شوند. در واقع صدای تولید شده توسط هواکش‌های ‎قوی بدون صدا در حد صداهای روزمره است.

اهمیت استفاده از هواکش قوی بدون صدا در محیط‌های ‎مختلف

استفاده از هواکش قوی بدون صدا در محیط‌های ‎مختلف مفید است؛ ولی در بعضی از مکان‌ها، ‎اهمیت بیشتری دارد. هواکشی که در اتاق مربوط به جلسه هیئت مدیره یک کارخانه یا یک شرکت مهم نصب می‌‎شود، به‌هیچ‌عنوان نباید صدای اذیت‌کننده‌‌‌ای ‎از خود بروز دهد؛ ولی هواکشی که در یک کارخانه وجود دارد، می‌‎تواند کاملا هم‌ بی‌‎صدا نباشد. در کل، هواکش‌هایی ‎که در محیط‌های ‎زیر مورد استفاده قرار می‌‎گیرند، باید کاملا‌ بی‌‎صدا باشند:

1. هواکش‌های ‎مورد استفاده در محیط‌های ‎اداری.

2. هواکش‌های ‎مورد استفاده در محیط‌هایی ‎که کارهایی در آن‌ها ‎انجام می‌‎شود که نیاز به تمرکز بالایی دارند.

3. هواکش‌های ‎مورد استفاده در محیط‌هایی ‎که کارمندان آن‌ها ‎باید ارتباط مستقیمی با ارباب‌رجوع‌ ‎داشته باشند و در واقع وجود هرگونه آلودگی صوتی باعث می‌‎شود که کارمندان و ارباب‌رجوع‌ ‎صدای همدیگر را نشنوند؛ مثلا در بانک‌‌ها.‎

البته هرچند در مورد کارخانه‌ها، ‎اهمیت‌ بی‌‎صدا بودن هواکش‌ها، ‎کمتر است ولی در آن مکان‌ها ‎هم نباید هواکش، صدای بسیار زیادی از خود تولید کند. یک کارگر شاغل در یک کارخانه را در نظر بگیرید که روزانه دوازده ساعت در آن کارخانه کار می‌‎کند. اگر هواکش و بهتر بگوییم هواکش‌هایی ‎در آن کارخانه وجود نداشته باشند یا هواکش‌های ‎موجود در آن کارخانه از قدرت کافی برخوردار نباشند، این کارگر نمی‌‎تواند در آنجا کار کند و از لحاظ تنفسی با مشکل مواجه می‌‎شود.

بنابراین نیاز به یک‌سری هواکش قوی و قدرتمند است تا هوای آلوده موجود در آن کارخانه را بیرون ببرد و باعث شود که هوای درون محیط کارخانه تهویه شود. با وجود این اگر هواکش و هواکش‌های ‎موجود در آن کارخانه، سر و صدای زیادی تولید کنند، این کارگر بسیار اذیت خواهد شد و حتی ممکن است از لحاظ شنوایی در بلندمدت با مسائل زیادی مواجه شود. بنابراین استفاده از هواکش قوی بدون صدا یک ضرورت در بسیاری از محیط‌ها ‎است.

واحد اندازه‌گیری صدای هواکش

کارخانه‌های ‎تولید هواکش از یک واحد مشترک به منظور توضیح میزان صدای تولید شده به وسیله هواکش بهره می‌‎گیرند. این واحد مشترک، «سون» نام دارد. اگر بخواهیم واحد سون را توضیح دهیم باید بگوییم که یک سون صدا، برابر است با صدایی که شما از فاصله پنج‌قدمی یک یخچال می‌‎شنوید. بدیهی است که اینجا منظور از یخچال، یک یخچال استاندارد و کم‌صدا است. بنابراین اگر قصد خرید هواکش دارید، حتماً به عدد مربوط به سون آن هواکش دقت ویژه‌‌‌ای ‎داشته باشید. البته معمولا در هواکش‌های ‎صنعتی از این واحد استفاده می‌‎کنند و در هواکش‌های ‎خانگی، خیلی اهمیتی به آن نمی‌‎دهند.

نحوه تولید هواکش قوی بدون صدا

ساخت هواکش قوی بدون صدا، علم و تکنولوژی فوق‌العاده‌‌‌ای ‎را می‌‎طلبد؛ چرا که هواکش یک دستگاه مکانیکی است و هر دستگاه مکانیکی هم طبیعتا از خود صدا تولید می‌‎کند. هرچقدر که یک هواکش، قوی‌‌‌‌تر ‎باشد و با سرعت بیشتری کار کند، طبیعتاً صدای تولید شده توسط آن هم بالاتر خواهد رفت.

به منظور تولید هواکش قوی بدون صدا، کارخانه‌های ‎سازنده این وسایل، از‌ یک‌سری ‎عایق صدا و پوشش استفاده می‌‎کنند. این عایق‌ها ‎و پوشش‌ها ‎اجازه نمی‌‎دهند که صدای پره‌های ‎هواکش به محیط کار منتقل شود. هرچقدر که از عایق قدرتمند‌‌‌‌تر ‎و باکیفیت‌تری در ساخت هواکش استفاده شود، میزان صدای تولید شده توسط هواکش هم به همان نسبت کاهش پیدا خواهد کرد.

انواع هواکش قوی بدون صدا

 

مزیت هواکش قوی بدون صدا

از جهات مختلفی می‌‎توان هواکش قوی بدون صدا را دسته بندی کرد؛ به عنوان مثال بر اساس میزان صدای تولید شده توسط هواکش و یا بر اساس قدرت تهویه هوا توسط آن‌‌ها.‎ در اینجا دسته بندی رایج آن را بیان می‌‎کنیم. هواکش قوی بدون صدا به دو صورت هواکش خانگی و هواکش صنعتی وجود دارد که در ادامه هر یک از آن‌ها ‎را مورد بررسی قرار می‌‎دهیم.

هواکش خانگی قوی بدون صدا

منظور از هواکش خانگی، هواکش‌هایی ‎هستند که در یک آپارتمان، یک واحد آپارتمانی، در یک منزل شخصی، در یک ویلا یا در اتاق‌های ‎ادارات و سازمان‌ها ‎و شرکت‌ها ‎و مغازه‌ها ‎و… مورد استفاده قرار می‌‎گیرند. با وجود اینکه میزان آلاینده‌های ‎موجود در محیط‌های ‎فوق‌الذکر نسبت به میزان آلاینده‌های ‎موجود در یک کارخانه بزرگ، بسیار‌ کمتر‎ است؛ ولی این محیط‌ها ‎هم نیاز به هواکش دارند.

بدیهی است که هواکش خانگی نسبت به هواکش‌هایی ‎که در کارخانه‌های ‎بزرگ مورد استفاده قرار می‌‎گیرند، هم از لحاظ قیمت، هم از لحاظ قدرت تهویه هوا و هم از لحاظ سایز و ابعاد و اندازه، در سطح‌ پایین‌تر‎ی قرار دارند.

موارد استفاده از هواکش خانگی در یک آپارتمان

امروزه دیگر نمی‌‎توانید آپارتمانی را بدون وجود هواکش خانگی تصور کنید و این وسایل، کاربرد فراوانی در جاهای مختلف یک آپارتمان دارند. موارد استفاده از هواکش خانگی در یک آپارتمان عبارت‌اند از:

1. هواکش خانگی مورد استفاده در آشپزخانه‌ها

از این نوع هواکش‌ها ‎برای بیرون بردن بو و دود و حتی گرمای حاصل از پخت‌وپز در آشپزخانه یک واحد آپارتمانی استفاده می‌‎شود. این نوع هواکش‌ها، ‎بوی سوختگی غذا را هم خیلی‌خوب به فضای بیرون منتقل می‌‎کنند.

2. هواکش خانگی مورد استفاده در سرویس‌های ‎بهداشتی

این نوع هواکش‌ها ‎هم باعث تصفیه هوای سرویس بهداشتی می‌‎شوند و بوی بد موجود در آن محیط را به بیرون منتقل می‌‎کنند. این موضوع، خصوصا در واحدهای آپارتمانی که سرویس بهداشتی‌شان درون منزل قرار دارد، اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌‎کند. سرویس‌های ‎بهداشتی قدیمی در حیاط بودند و نیاز به هواکش در آن‌ها ‎خیلی‌ کمتر‎ احساس می‌‎شد.

3. هواکش خانگی مورد استفاده در آسانسور‌ها ‎

آسانسور یک فضای کاملا بسته است و اگر هواکش خوبی در آن وجود نداشته باشد، اکسیژن به‌خوبی گردش نخواهد کرد و افرادی که از آن استفاده می‌‎کنند، خیلی اذیت خواهند شد. در یک آپارتمان، روزانه تعداد بسیار زیادی از افراد، از آسانسور استفاده می‌‎کنند و اگر تهویه‌مطبوع در آسانسور وجود نداشته باشد، آسانسور بوی خیلی‌بدی به خود خواهد گرفت و افرادی که از این وسیله استفاده می‌‎کنند با کمبود اکسیژن مواجه خواهند شد.

4. هواکش خانگی مورد استفاده در سیستم شوتینگ زباله موجود در آپارتمان‌ها

همان‌طور که می‌‎دانید سیستم شوتینگ زباله در آپارتمان‌ها ‎کاربرد بسیار زیادی دارد و ساکنان یک آپارتمان می‌‎توانند زباله‌های ‎خود را در هر طبقه‌‌‌ای ‎که هستند، در همین سیستم شوتینگ زباله قرار دهند. استفاده از سیستم شوتینگ زباله باعث می‌‎شود که رفت‌وآمد ساکنان آپارتمان از بالا به پایین بسیار کاهش پیدا کند.

سیستم شوتینگ زباله بدون داشتن هواکش قوی بدون صدا نمی‌‎تواند مفید باشد؛ چرا که زباله‌های ‎بسیار زیادی که در این سیستم ریخته می‌‎شوند، بوی بسیار نامطبوعی را تولید می‌‎کنند و نباید این بو به محیط آپارتمان منتقل شود. اگر هواکش موجود در سیستم شوتینگ زباله، صدای زیادی هم از خود بروز دهد، گزینه مناسبی نیست؛ چرا که این آلودگی صوتی، ساکنان ساختمان را اذیت خواهد کرد.

هواکش صنعتی قوی بدون صدا

هواکش صنعتی به نوعی سیستم مکانیکی می‌‎گویند که هوای پاک و تازه‌‌‌ای را ‎که در فضای بیرون وجود دارد، وارد محیط کار (که می‌‎تواند کارخانه یا هر جای دیگری باشد) می‌‎کند و علاوه‌بر آن، هوای آلوده درون محیط را نیز به بیرون منتقل می‌‎کند. بدیهی است که اگر هواکش صنعتی صدای زیادی تولید کند، افراد حاضر در آن محیط نمی‌‎توانند به‌راحتی به کار خود ادامه دهند.

مزایای هواکش قوی بدون صدا در محیط‌های ‎صنعتی

در محیط‌های ‎صنعتی، آلاینده‌های ‎زیادی وجود دارند که باید توسط هواکش صنعتی قوی به بیرون منتقل شوند. این آلاینده‌ها ‌‌‌‌‎عبارت‎اند‎ از:

1. گرد و غبار موجود در محیط؛

2. موادشیمیایی سمی موجود در محیط؛

3. رطوبت موجود در محیط؛

4. بخارات جوش؛

5. دود‌های ‎شیمیایی مضر و خطرناک؛

6. ذرات سمی موجود در هوا.

البته هواکش صنعتی فقط وظیفه جابه‌جایی هوای آلوده و هوای پاک را ندارد؛ بلکه به کنترل بهتر دمای درون محیط هم کمک می‌‎کند و از سوی دیگر احتمال آتش‌سوزی در یک کارخانه، آشپزخانه یا هر محیط دیگر را نیز‌ کمتر‎ می‌‎کند.

لزوم استفاده از هواکش قوی بدون صدا در صنایع

هواکش صنعتی بدون صدا یکی از انواع تجهیزاتی است که در محیط‌های ‎مختلف کاربرد بسیار زیادی دارد. میزان آلاینده‌های ‎موجود در بسیاری از کارخانه‌ها ‎و آشپزخانه‌ها ‎و … به حدی است که نمی‌‎توان انتظار داشت با باز کردن در و پنجره، هوای آن مکان‌ها ‎عوض شود. بلکه حتما نیاز به یک یا چند هواکش بسیار قوی در آن مکان‌ها ‎است تا به این طریق، هوای داخل آن‌ها ‎کمی بهتر شود. در صورت نبود این هواکش‌ها، ‎نفس کشیدن برای کارکنان مکان‌های ‎صنعتی سخت خواهد شد.

هواکش صنعتی هم دارای انواع مختلفی است و هرکدام از آن‌ها ‎برای یک محیط خاصی مناسب است؛ مثلا هواکش صنعتی مورد استفاده در یک کتابخانه بزرگ با هواکش صنعتی مورد استفاده در یک کارخانه تولید سموم کشاورزی تفاوت خواهد داشت. با وجود این، هواکش صنعتی‌ بی‌‎صدا در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌‎گیرد:

1. کارخانه‌های ‎مختلف؛

2. کتابخانه‌ها؛

3. هتل‌ها؛

4. معادن؛

5. سالن‌های ‎بزرگ؛

6. آشپزخانه‌های ‎بزرگ.

خرید هواکش قوی بدون صدا

به منظور خرید هواکش قوی بدون صدا می‌‎توانید به فروشگاه‌های ‎حضوری مختلف و سایت‌های ‎اینترنتی زیادی که در این زمینه فعال هستند، مراجعه کنید. مواردی که در خرید هواکش قوی بدون صدا باید آن‌ها ‎را مدنظر قرار داد، عبارت‌اند از:

1. مکان نصب هواکش قوی بدون صدا و نوع آن

 

اجزای هواکش قوی بدون صدا

هواکش قوی بدون صدا می‌‎تواند در مکان‌های ‎مختلفی نصب شود. شما قبل از خرید هواکش قوی بدون صدا باید بدانید این وسیله را در کجا می‌‎خواهید نصب کنید. به‌هرحال هواکشی که در سرویس بهداشتی یا در آشپزخانه یک منزل نصب می‌‎شود با هواکشی که در یک کارخانه ساخت موادشیمیایی یا در یک آشپزخانه بزرگ نصب می‌‎شود، متفاوت است.

2. گارانتی یا همان خدمات پس از فروش

بدیهی است که وجود گارانتی، یک ویژگی بسیار مهم برای هواکش است. به‌هرحال هواکش هم مانند هر وسیله دیگری ممکن است با مشکلاتی مواجه شود و در صورتی که گارانتی داشته باشد، خیال شما راحت خواهد بود و از طرف شرکت گارانتی، هواکش قوی بدون صدای شما تعمیر خواهد شد.

3. قیمت هواکش قوی بدون صدا

بدیهی است که‌ بی‌‎صدا بودن، قیمت هواکش را بالاتر خواهد برد و قیمت هواکش قوی بدون صدا نسبت به هواکش عادی که سر و صدای زیادی تولید می‌‎کند، بیشتر است. قیمت هواکش قوی بدون صدا به تعداد دور پروانه‌ها ‎و همچنین به اندازه پروانه‌ها ‎هم بستگی دارد.

بدیهی است که هرچقدر یک هواکش قوی بدون صدا، تعداد پروانه بیشتر و بزرگتری داشته باشد، قیمت هواکش قوی بدون صدا نیز به همان تناسب افزایش پیدا خواهد کرد. البته این به شرطی است که بیشتر شدن تعداد و اندازه پروانه‌ها، ‎باعث افزایش صدای تولید توسط هواکش نشود و این امر میسر نمی‌‎شود، مگر با عایق‌بندی مناسب دیوار هواکش.

در واقع هرچه تعداد دور پروانه‌ها ‎و اندازه آن‌ها ‎بیشتر شود، هواکش هم صدای بالاتری تولید خواهد کرد و این عایق‌بندی اصولی هواکش است که جلوی تولید این صدای زیاد را می‌‎گیرد.

4. کارخانه سازنده هواکش قوی بدون صدا

هواکش قوی بدون صدا توسط کارخانه‌های ‎زیادی تولید می‌‎گردد. هرچقدر که کارخانه معتبرتری، اقدام به تولید این نوع هواکش‌ها ‎کند، قیمت آن‌ها ‎نیز بیشتر خواهد شد.

چقدر این محتوا براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.