راهنمای خرید هواکش سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ چیست؟

هواکش سانتریفیوژ یک نوع فن و هواکش بسیار محبوب است که هم به عنوان دمنده و هم به عنوان مکنده امکان استفاده از آن وجود دارد. نحوه کار هواکش گریز از مرکز به این صورت است که هوا را از درون محیط می‌کشد و آن را به خارج از محیط منتقل می‌کند. نکته بسیار مثبتی که درباره این نوع هواکش وجود دارد، این است که تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌‌ای در‌ آن‌ها به کار رفته‌‌‌اند که باعث می‌شوند امکان جمع‌آوری گردوغبار موجود در مکان هم توسط این نوع هواکش وجود داشته باشد. پیش از خرید هواکش سانتریفیوژ، این متن را بخوانید و برای مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

ضرورت استفاده از هواکش سانتریفیوژ

در طول تاریخ، همیشه انسان‌‌‌‌ها در پی آن بوده‌‌‌اند که بتوانند زندگی آسوده‌‌ای داشته باشند. یکی از مهم‌‌‌‌‌ترین موارد برای داشتن زندگی راحت و آسوده و سالم، نفس کشیدن راحت و استشمام هوای تازه است. تهویه مناسب هوا، مهم‌‌‌‌‌ترین عامل در به دست آوردن امکان تنفس سالم است. به همین دلیل، مکان‌‌‌‌‌‌هایی که زمان زیادی از روز خود را در‌ آن‌ها سپری می‌کنید، باید حتماً هواکش خوبی داشته باشند. امروزه که آلودگی هوا بسیار زیاد شده است، این موضوع، اهمیت بسیار بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است.

به جز آلودگی هوا، ویروس کرونا هم معضل جدیدی است که امروزه با آن مواجه هستیم. وجود هواکش در یک محیط می‌تواند تا میزان زیادی امکان ابتلای افراد درون آن مکان به این ویروس را کاهش دهد. هواکش‌های سانتریفیوژ یک نوع هواکش‌های بسیار باکیفیت و قدرتمند هستند که وجود آن‌‌‌‌ها در هر مکانی می‌تواند باعث تهویه هوای آن مکان شود. به این نوع هواکش، «فن سانتریفیوژ» هم گفته می‌شود.

حفاظت از هواکش سانتریفیوژ

به هر حال باید از هواکش‌های گریز از مرکز مراقبت به عمل بیاید تا دچار مشکل نشوند؛ وگرنه باید برای تعمیر‌ آن‌ها پول و زمان زیادی را صرف کنید. از سوی دیگر، خراب شدن این نوع هواکش می‌تواند به دستگاهی که وظیفه خنک کردن آن را بر عهده داشته، آسیب وارد کند. به منظور حفاظت از اجزای این هواکش، از جمله موتور هواکش که کار اصلی را انجام می‌دهد، یک‌سری پوشش بر روی آن اجزا طراحی شده است. این پوشش‌‌‌‌ها باعث حفاظت از اجزای مختلف این دستگاه مکنده می‌شود.

گالری تصاویر سانتریفیوژ

تصاویری از مراحل ساخت و تولید سانتریفیوژ (دستگاه مکنده)

کاربرد فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ در محیط‌های بسته و محیط‌‌‌‌‌‌هایی که میزان آلودگی و رطوبت در‌ آن‌ها زیاد است، می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد و باعث کاهش میزان آلودگی و رطوبت موجود در آن فضای بسته شود. البته امکان استفاده از هواکش سانتریفیوژ در فضاهای باز هم وجود دارد. چند مورد از کاربرد‌های فن سانتریفیوژ عبارت‌اند از:

کاربرد به عنوان دمنده

از هواکش سانتریفیوژ به صورت دمنده در کاربردهای زیر استفاده زیادی می‌شود:

1. استفاده از فن سانتریفیوژ به صورت دمنده به منظور گرم کردن و سرد کردن محیط و همچنین به منظور تهویه هوای محیط. به این کاربردها HVAC یا همان سیستم‌های تهویه ساختمان گفته می‌شود.

2. استفاده از فن سانتریفیوژ به صورت دمنده به عنوان غبارگیر و گازگیر.

3. استفاده از هواکش سانتریفیوژ به صورت دمنده به عنوان نوار نقاله‌های صنعتی.

4. استفاده از هواکش‌های سانتریفیوژ به صورت دمنده به عنوان خشک‌کن‌های با ظرفیت زیاد که برای شستشوی ماشین‌های تجاری و کاربردهای دیگر استفاده می‌شوند.

5. استفاده از هواکش‌های سانتریفیوژ به صورت دمنده به عنوان هواکش‌های بستر سیال. منظور از هواکش‌های بستر سیال، دستگاه‌‌‌‌‌‌هایی هستند که به آب یا به بقیه سیالات، اکسیژن اضافه می‌کنند. هوادهی فاضلاب یکی از کارهایی است که نیاز به هواکش‌های بستر سیال دارد.

6. استفاده از فن سانتریفیوژ به صورت دمنده در موتور خودروهای مختلف.

7. استفاده از فن سانتریفیوژ به صورت دمنده در کوره‌های صنعتی.

8. استفاده از فن سانتریفیوژ به صورت دمنده به عنوان بوسترهای گاز به منظور جابجا کردن گاز پرفشار یا به منظور بیشتر کردن فشار گاز.

کاربرد هواکش گریز از مرکز سانتریفیوژ

از فن‌‌‌‌ها یا هواکش‌های گریز از مرکز سانتریفیوژ، استفاده‌های زیادی می‌شود. موارد کاربرد این نوع هواکش‌‌‌‌ها عبارت‌اند از:

1. استفاده در هواکش‌های سقفی؛

2. استفاده در جاروبرقی؛

3. استفاده در فن‌های خنک‌کننده کامپیوتر؛

4. استفاده در فن‌های درونی آشپزخانه و حمام؛

5. استفاده در سشوار.

کاربرد هواکش سانتریفیوژ یوتیلیتی

هواکش‌های سانتریفیوژ یوتیلیتی علاوه‌بر مکان‌های صنعتی مختلف در بسیاری از مکان‌های باز و بسته نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. علت کاربرد گسترده این نوع هواکش آن است که می‌توان از آن در محیط‌‌‌‌‌‌هایی با دمای بسیار بالا و با رطوبت بسیار زیاد هم استفاده کرد. حتی امکان استفاده از این نوع هواکش در محیط‌‌‌‌‌‌هایی با خورندگی بسیار زیاد و در محیط‌های انفجاری نیز وجود دارد.

کم بودن صدای خروجی از هواکش یا فن سانتریفیوژ یوتیلیتی باعث می‌شود که امکان استفاده از آن در محیط‌های کوچک، مانند منازل مسکونی و آشپزخانه‌های کوچک هم وجود داشته باشد. موارد کاربرد فن سانتریفیوژ عبارت هستند از:

1. در منازل مسکونی؛
2. در ساختمان‌‌‌‌ها و محیط‌های اداری؛
3. در آزمایشگاه‌‌‌‌ها و بیمارستان‌‌‌‌ها؛
4. در انواع کارخانجات؛
5. در صنایع مختلف نفت و پتروشیمی و گاز.

از متخصصان تهویه‌سازان رایگان قیمت بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع هواکش سانتریفیوژ

این نوع هواکش‌ها در انواع خانگی و صنعتی تولید می‌شوند و بدیهی است که هواکش سانتریفیوژ صنعتی معمولاً نسبت به فن سانتریفیوژ خانگی قوی‌تر است و توان تهویه هوای فضای بزرگ‌تری را دارد. هواکش‌های سانتریفیوژ، چه در مدل خانگی و چه در مدل صنعتی می‌توانند دارای انواع زیر باشند:

1. هواکش سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی عقب

این نوع هواکش، تیغه‌‌‌‌‌‌هایی دارد که در جهت برعکس چرخش چرخ پروانه، منحنی می‌شوند. ویژگی بارز این نوع هواکش‌ها، سرعت بالای آن‌‌‌‌ها می‌باشد. در واقع فن این نوع هواکش با سرعت بسیار زیادی می‌چرخد و در نتیجه توان تهویه هوای بیشتری دارد.

بدنه هواکش‌های سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی عقب، معمولاً سنگین است؛ چرا که باید بتواند فن را که با سرعت بالایی در حال حرکت است، تحمل کند. در جاهایی که نیاز به خروجی با فشار بالا است، استفاده از این نوع هواکش سانتریفیوژ می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

2. هواکش سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی رو به جلو

تیغه‌های هواکش‌های سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی رو به جلو در جهت چرخش چرخ فن طراحی شده‌اند. مزیت این نوع هواکش این است که صدای کمتری ایجاد می‌کند و کمتر باعث آزار و اذیت حاضران در یک فضای بسته می‌شود. می‌دانید که مشکل بسیاری از افراد با انواع هواکش‌ها، صدای تولید شده توسط آن‌‌‌‌ها است. عیب هواکش یا فن سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی رو به جلو نیز قدرت و فشار کمتر آن است. به همین دلیل از این نوع هواکش‌‌‌‌ها بیشتر برای سیستم‌های فیلتر هوا بهره گرفته می‌شود.

یکی دیگر از مزیت‌های هواکش سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی رو به جلو این است که نسبت به ذراتی که در هوا معلق هستند، حساسیت زیادی دارد.

3. هواکش سانتریفیوژ پره‌‌ای شعاعی

هواکش سانتریفیوژ پره‌‌ای شعاعی، مزیت موجود در دو نوع هواکش قبلی را با هم ترکیب کرده است. در واقع هواکش سانتریفیوژ پره‌‌ای شعاعی، هم قدرت و راندمان بالای دستگاه مکنده گریز از مرکز منحنی عقب را دارد و هم مانند هواکش سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی رو به جلو، دارای اندازه کوچکی است. استفاده از این نوع هواکش در سیستم‌های HVAC یا همان سیستم‌های تهویه ساختمان و البته در کاربرد‌های صنعتی مختلف بسیار رایج است.

در واقع، در هر کاربرد صنعتی که داشتن اندازه و ابعاد کوچک نسبت به خروجی فشار بالا اهمیت بیشتری داشته باشد، استفاده از هواکش سانتریفیوژ شعاعی کار عاقلانه و منطقی است.

4. دمنده‌های سانتریفیوژ خطی

دمنده‌های سانتریفیوژ خطی دارای ساختار ناهمواری هستند که شامل یک چرخ متمایل به عقب در یک محفظه لوله محوری می‌باشد. در واقع دمنده‌های سانتریفیوژ خطی، یک گزینه بسیار مناسب برای کانال‌های مربعی به منظور تقویت هوای پاک برای سیستم‌های تأمین و اگزوز هستند. در این سیستم‌‌‌‌ها استفاده از انواع دیگر دمنده‌‌‌‌ها امکان‌پذیر نیست.

این مطلب را هم ذکر کنیم که امکان نصب دمنده‌های سانتریفیوژ خطی، چه به صورت افقی و چه به صورت عمودی در هر زاویه‌‌ای وجود دارد. یک مزیت فوق‌‌العاده در مورد دمنده‌های سانتریفیوژ خطی وجود دارد و آن هم امکان تطبیق‌پذیری بسیار بالای آن‌‌‌‌ها است. در واقع امکان استفاده از این نوع هواکش‌‌‌‌ها در کاربردهای مختلف وجود دارد.

جنس هواکش سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ از جنس فولاد، استیل یا ورق گالوانیزه است. البته فن سانتریفیوژ از بعضی جنس‌های دیگر هم ساخته می‌شود، ولی این سه جنسی که ذکر کردیم، بیشترین استفاده را در ساخت این نوع فن دارند. همین عامل باعث می‌شود که مقاومت این هواکش در برابر فرسایش بالا باشد. از سوی دیگر از رنگ بسیار باکیفیتی برای پوشش روی هواکش استفاده می‌شود تا در مقابل خورندگی مقاومت خوبی داشته باشد.

فواید هواکش سانتریفیوژ

استفاده از این نوع هواکش دارای مزایای زیادی است که در ادامه به چند مورد از‌ آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. دقت بالای این هواکش‌‌‌‌ها در تهویه کامل محیط از انواع میکروب‌‌‌‌ها، گردوغبار و آلودگی‌ها.

2. امکان استفاده از این نوع هواکش در محیط‌‌‌‌‌‌هایی با دمای بالا و رطوبت بسیار زیاد.

3. قیمت مناسب هواکش سانتریفیوژ نسبت به کارایی بسیار زیادی که دارد.

4. مصرف انرژی بهینه این نوع هواکش‌ها.

5. امکان استفاده از این نوع هواکش‌‌‌‌ها در محیط‌‌‌‌‌‌هایی مانند حمام و آشپزخانه که میکروب‌‌‌‌ها و قارچ‌های زیادی در آنجا رشد می‌کنند.

6. طول عمر بالای این نوع هواکش‌ها.

7. بهره‌گیری از تجهیزات و فناوری‌های روز دنیا در طراحی و ساخت این نوع هواکش‌‌‌‌ها.

خرید هواکش سانتریفیوژ

در هنگام خرید هواکش سانتریفیوژ با قیمت‌های متنوعی در بازار مواجه می‌شوید؛ اما چیزی که تأثیر اصلی را بر قیمت هواکش سانتریفیوژ می‌گذارد، کیفیت دستگاه است. متأسفانه انواع دستگاه مکنده با کیفیت پایین و به صورت فیک و تقلبی در بازار زیاد است و شما نباید فریب قیمت‌های پایین‌ آن‌ها را بخورید. در صورتی که هواکش سانتریفیوژ مورد نظر، اصلی باشد و دارای کیفیت مناسبی باشد، عوامل دیگری هم در قیمت آن تأثیرگذار هستند.

عوامل تأثیرگذار در قیمت، هنگام خرید هواکش سانتریفیوژ عبارت‌اند از:

1. سایز و ابعاد هواکش سانتریفیوژ. طبیعتا هرچقدر که سایز و ابعاد هواکش بزرگ‌تر باشد، قیمت آن هم به همان تناسب افزایش می‌یابد.

2. اندازه فن هواکش سانتریفیوژ. طبیعتا هرچقدر که اندازه این فن بزرگ‌تر باشد، قیمت هواکش هم در نهایت بیشتر خواهد بود.

3. نوع هواکش سانتریفیوژ. همان‌طور که در بالا بیان کردیم، هواکش‌های سانتریفیوژ انواع مختلفی دارند و هریک از‌ آن‌ها دارای یک‌سری از ویژگی‌‌‌‌ها هستند. طبیعتاً قیمت این نوع هواکش‌های سانتریفیوژ با یکدیگر متفاوت است.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت هواکش سانتریفیوژ هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با شرکت تهویه‌سازان صنعت‌کار در تماس باشید. این شرکت ارائه‌دهنده خدمات فروش و عرضه هواکش‌های سانتریفیوژ است و آن‌‌‌‌ها را با قیمت مناسب و رقابتی به بازار عرضه می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های ۰۹۱۲۶۹۸۴۲۷۸، ۰۹۱۲۶۷۰۷۲۳۲ و ۶۶۰۱۴۰۷۰ -۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

موارد کاربرد این نوع هواکش‌‌‌‌ها عبارت‌اند از:
هواکش‌های سقفی؛
جاروبرقی؛
فن‌های خنک‌کننده کامپیوتر؛
فن‌های درونی آشپزخانه و حمام؛
سشوار.

هواکش سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی عقب؛
هواکش سانتریفیوژ گریز از مرکز منحنی رو به جلو؛
هواکش سانتریفیوژ پره‌‌ای شعاعی؛
دمنده‌های سانتریفیوژ خطی.

فن سانتریفیوژ از جنس فولاد، استیل یا ورق گالوانیزه است. البته فن سانتریفیوژ از بعضی مواد دیگر هم ساخته می‌شود، ولی این سه جنس، بیشترین استفاده را در ساخت این نوع فن دارند.

قیمت‌های گوناگونی برای هواکش سانتری‌فیوژ در بازار وجود دارد؛ اما چیزی که تأثیر اصلی را بر قیمت هواکش سانتریفیوژ می‌گذارد، کیفیت دستگاه است. علاوه‌بر کیفیت، عوامل زیر نیز بر قیمت هواکش سانتریفیوژ تأثیرگذارند:

1. سایز و ابعاد هواکش سانتریفیوژ.

2. اندازه فن هواکش سانتریفیوژ.

۳. نوع هواکش سانتریفیوژ.

برای مشاوره بیشتر با مشاوران شرکت تهویه سازان صنعت کار تماس بگیرید.

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.