راهنمای کامل خرید هود صنعتی

تهویه مناسب در آشپزخانه‌ رستوران‌ها، هتل‌ها و بیمارستان‌ها و همچنین مکان‌های صنعتی مثل کارخانه، کارگاه و… اهمیت بسیار زیادی دارد. به‌همین‌خاطر استفاده از هود صنعتی یکی از ضروری‌ترین تجهیزات به شمار می‌رود. این هودها با خارج کردن دود، بخار، گازهای سمی و بوی حاصل از پخت‌‌وپز، هوای محیط را پاکسازی می‌کنند. از آنجایی که این هودها برای مصارف صنعتی ساخته می‌شوند، قدرت مکش آن‌ها بسیار زیاد است.

بنابراین در سریع‌ترین زمان هوای آلوده ازطریق دهانه آن‌ها به بیرون از محیط آشپزخانه یا کارگاه منتقل می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا پیش از خرید هود صنعتی، با انواع مختلف و کاربردهای آن آشنا شویم.

هود صنعتی چیست؟

در آشپزخانه‌های بزرگ میزان پخت‌وپز بسیار بیشتر از آشپزخانه‌های خانگی است. به‌همین‌دلیل اگر تهویه مناسبی وجود نداشته باشد، بوی غذا و بخار حاصل از آن باعث آزار و اذیت کارکنان و به خطر افتادن سلامتی آن‌ها خواهد شد. تنها راهی که می‌توان این حجم از بو و بخار را به بیرون منتقل کرد، استفاده از هود صنعتی است. این هودها در ابعاد بزرگ ساخته می‌شوند و قدرت بسیار زیادی دارند.

بنابراین با توجه به قدرتی که این نوع هودها دارند، استفاده از آن‌ها نسبت به هودهای خانگی بسیار مناسب‌ و مقرون‌به‌صرفه است. هود صنعتی در ابعاد و اشکال مختلفی تولید می‌شود تا به همه نیازها پاسخگو باشد.

گالری تصاویر هود صنعتی

تصاویری از مراحل ساخت و تولید هود صنعتی

انواع هود صنعتی آشپزخانه

هود صنعتی با توجه به نیاز مشتری و محیط مورد استفاده، در اشکال، ابعاد و کاربردهای مختلف تولید می‌شود. در واقع اصلی‌ترین تفاوت آن‌ها در ابعاد شکل ظاهری است. در ادامه بیشتر با انواع هودهای صنعتی آشپزخانه آشنا خواهیم شد.

خرید هود صنعتی

هود تک‌جداره و دوجداره

هودهای صنعتی از نظر مکانیزم تهویه هوا به دو دسته تک‌جداره و دوجداره تقسیم می‌شوند. هودهای تک‌جداره ورودی هوا نداشته و فقط هوای داخل آشپزخانه را به بیرون منتقل می‌کنند. به‌همین‌دلیل قیمت این مدل پایین و مقرون‌به‌صرفه است.

هودهای دوجداره که جزو پیشرفته‌ترین انواع هودهای صنعتی هستند، علاوه‌بر مکش، هوای بیرون را نیز به داخل آشپزخانه می‌آورند. از طرفی سرعت تخلیه حرارت، دود و چربی نیز با سرعت بیشتری انجام شده و از انتشار بو و بخار در آشپزخانه جلوگیری می‌شود. قیمت هود دوجداره نسبتا زیاد است، ولی در عوض مصرف برق کمتری دارد.

هود مرکزی

هود مرکزی یکی از مدل‌های پرکاربرد بوده و به دو شکل فیلتردار و بدون فیلتر در بازار وجود دارد. همان‌طور که از نام این مدل از هود معلوم است، به صورت مرکزی به سقف نصب می‌شود. برای تامین روشنایی کافی در حین پخت‌وپز نیز در داخل آن چراغ‌های تونلی از جنس «پلی‌کربنات» تعبیه شده است.

هود دیواری

نوع بعدی از هودهای صنعتی، مدل دیواری است. هود دیواری با میخ یا پیچ به دیوار متصل شده و گزینه مناسبی برای آشپزخانه‌های کوچک به شمار می‌رود. البته امکان نصب این مدل بین کابینت نیز وجود دارد.

هود تلسکوپی

این نوع هود صنعتی تفاوت چندانی با هود سقفی و مرکزی ندارد و همانند آنها به سقف متصل می‌شود. با این تفاوت که بعد از روشن شدن مانند آسانسور پایین آمده و بعد از خاموش شدن به طرف بالا حرکت می‌کند. این مساله سبب می‌شود تا دیرتر نیاز به تمیزکاری داشته باشد.

هود توکار یا مخفی

برای افرادی که به زیبایی و دکوراسیون آشپزخانه اهمیت می‌دهند، استفاده از هود صنعتی توکار یا مخفی بهترین گزینه است. این مدل به صورت کامل در داخل کابینت قرار می‌گیرد. همچنین نسبت به سایر انواع هودها، قیمت مناسبی دارد.

هود بدون دودکش

در برخی ساختمان‌ها امکان نصب کانال و دودکش وجود ندارد. در چنین مواردی اگر قصد راه‌اندازی آشپزخانه داشته باشید، با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهید شد. صنعتگران این مورد را نادیده نگرفته‌ و راه‌حل خوبی برای آن اندیشیده‌اند. برای حل این مشکل کافی است از هود صنعتی بدون دودکش استفاده کنید. این نوع هود به کمک مکانیزم فیلتراسیون، بو، دود و بخار محیط را دریافت و پس از تصفیه به محیط باز می‌گرداند.

هود چربی‌گیر

در این نوع هود از فیلترهای مخصوص چربی استفاده می‌شود تا چربی حاصل از پخت‌وپز را جذب کند. این فیلترها قابل شستشو بوده و بهتر است هر ماه یک‌بار تمیز شوند. درغیراین‌صورت کارایی خود را از دست خواهند داد.

هود جزیره‌ای

این مدل از هود صنعتی که نسبت به سایر مدل‌ها قیمت بالاتری دارد به صورت سقفی نصب می‌شود. در ساخت هود جزیره‌ای به جای بدنه بزرگ از بدنه‌ای جمع‌وجور استفاده می‌کنند.

از متخصصان تهویه‌سازان رایگان قیمت بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع هود صنعتی از لحاظ کنترل فرار آلاینده‌ها

بررسی هود صنعتی از نظر کنترل فرار آلاینده‌ها

در یک تقسیم‌بندی دیگر، هودهای صنعتی را به «محصورکننده»، «غیرمحصورکننده (بیرونی)» و «متحرک» دسته‌بندی می‌کنند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

هود محصورکننده و غیرمحصورکننده

هودهای صنعتی را می‌توان از لحاظ مکانیزم عملکرد به محصورکننده و غیرمحصورکننده تقسیم کرد. در فرایند تهویه هوای آشپزخانه معمولا ذرات غذا، چربی و سایر آلاینده‌ها در میان جداره‌های هود گیر کرده و این مساله باعث ایجاد اختلال در تهویه مناسب و اصولی هوا می‌شود. مکانیزم هودهای غیرمحصورکننده دقیقا به این شکل است و در درازمدت هزینه‌های زیادی برای نگهداری و تمیزکاری آن‌ها باید پرداخت شود.

سازندگان هودهای صنعتی برای رفع این مشکل نوع دیگری از هود را با نام محصورکننده طراحی کرده‌اند که آلاینده‌های باقی‌مانده در جداره‌ها را به صورت خودکار آزاد می‌کند. بنابراین در آن‌ها هزینه‌های تمیزکاری و نگهداری حذف شده و تهویه هوا به صورت کامل و مطلوب انجام می‌شود.

لازم به ذکر است هود سقفی جزء هودهای صنعتی محصورکننده به شمار می‌رود.

هود متحرک

مکانیزم دیگری که در هودهای صنعتی وجود دارد، دریافت‌کنندگی یا متحرک بودن است. به‌طور معمول هودهای صنعتی دقیقا بالای تجهیزات پخت‌وپز نصب می‌شوند تا آلاینده‌ها و بوی حاصل از پخت غذا را بلافاصله به بیرون منتقل کنند؛ اما این روش معایب خاص خود را دارد. بزرگ‌ترین عیب این روش این است که آلاینده‌ها دقیقا در یک سمت پخش نمی‌شوند. فعالان این حوزه برای حل این مشکل از هود صنعتی متحرک استفاده می‌کنند. این نوع هود به صورت متحرک بوده و با کمک مکنده‌های قدرتمند، آلاینده‌های محیط را به سمت خود کشیده و از طریق کانال هوا به بیرون هدایت می‌کند.

مکان‌های مناسب برای هود صنعتی 

تا اینجا با انواع هود صنعتی و کاربرد هرکدام از آن‌ها آشنا شدیم. بهتر است بدانید این تجهیزات علاوه‌بر آشپزخانه‌ رستوران‌ها و هتل‌ها در سایر مکان‌ها نیز استفاده می‌شود. از آنجایی که وظیفه اصلی هودهای صنعتی، تهویه هوا و پاکسازی محیط است، می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. یکی از کاربردهای این هودها در کارخانجات برای جابه‌جایی و تهویه هوا است. همچنین در برخی صنایع از هود صنعتی برای خنک یا خشک کردن محیط استفاده می‌کنند. از کاربردهای دیگر این هود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حوض‌های آبکاری: در فرایند آبکاری فلزات، مواد سمی در محیط پخش می‌شود که استشمام آن برای سلامت افراد بسیار مضر است. به‌همین‌دلیل از هودهای صنعتی برای تهویه وان‌های آبکاری استفاده می‌کنند. بهترین هود برای این کار، هود صنعتی محصورکننده است.
 • خودروسازی: در فرایند ساخت خودرو آلاینده‌های مختلفی در هوا پخش می‌شوند؛ از جوشکاری گرفته تا رنگ‌آمیزی بدنه. همه این مواد برای سلامت بدن مضر هستند و باید از هودهای صنعتی مناسب برای تهویه هوا استفاده شود.
 • فرایند رنگ‌کاری: در کارگاه‌های صنعتی که از رنگ، چسب و مواد شیمیایی استفاده می‌کنند، تهویه مناسب اهمیت فراوانی دارد؛ زیرا اگر این مواد به بدن انسان راه پیدا کند، در درازمدت صدمات جبران‌ناپذیری خواهد داشت.
 • ورزشگاه‌ها و باشگاه‌ها؛
 • گلخانه‌ها؛
 • بیمارستان‌ها؛
 • آزمایشگاه‌ها.

جنس بدنه هود صنعتی

استفاده از استیل در ساخت هود صنعتی

برای ساخت هودهای صنعتی معمولا از استیل 304 با ضخامت 0.8 میلی‌متر استفاده می‌شود. البته ابعاد و ضخامت می‌تواند با توجه به درخواست مشتری و تشخیص متخصصین متفاوت باشد. استیل مقاومت بالایی در مقابل زنگ‌زدگی دارد و برای محیط‌های با رطوبت بالا، بسیار مناسب است. علاوه‌بر استیل، می‌توان در ساخت هود صنعتی از آلومینیوم یا ورق گالوانیزه نیز استفاده کرد.

در حالت کلی استفاده از استیل مناسب بوده و به‌راحتی می‌توانید تأییدیه نهادهای نظارتی را به دست آورید. همچنین مقاومت استیل در برابر حرارت، گرما، بخار و دود بسیار زیاد است. در واقع استفاده از متریالی به غیر از «استنلس استیل 304» ریسک بزرگی در آشپزخانه‌های صنعتی است.

مزایای هودهای صنعتی

خرید و نصب هودهای صنعتی دارای مزایای زیادی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جذب همه ذرات حاصل از پخت غذا؛
 • امکان نصب در مکان‌های مختلف؛
 • طول عمر بالا و قابلیت کنترل از راه دور؛
 • مصرف پایین انرژی؛
 • مقاومت بالا در برابر گرما و رطوبت؛
 • قابلیت شستشو؛
 • قیمت پایین و مقرون‌به‌صرفه.

نحوه نصب هود صنعتی و راه اندازی آن

نصب هود صنعتی آشپزخانه توسط کارگر

در حالت کلی هودهای صنعتی از لحاظ نصب دارای 2 نوع «دیواری» و «مرکزی» هستند. مدل دیواری آن با استفاده از پیچ به دیوار متصل شده و مدل مرکزی با استفاده از تیرچه‌های نگهدارنده به سقف متصل می‌شود. مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام نصب این هودها باید رعایت شود، ارتفاع مناسب است. به‌طور معمول هود صنعتی باید 2 متر از زمین فاصله داشته باشد. البته با توجه به اندازه محیط این عدد قابل تغییر است.

استانداردهای مهمی که در هنگام نصب باید رعایت شود عبارتند از:

 • در هود صنعتی باید از فیلتر صنعتی استفاده شود.
 • ابعاد آن بر اساس تجهیزات پخت‌وپز تعیین می‌شود.
 • کابل‌کشی آن باید از سیم نسوز باشد.
 • لامپ‌های تونلی مورد استفاده باید نسوز باشند.
 • به جای جوش باید از اتصالات پانچی استفاده شود.
 • کانا‌ل خروج هوا باید متناسب با فضای آشپزخانه یا سایر مکان‌ها باشد.
 • جهت تخلیه هوا باید از هواکش سانتریفیوژ مناسب استفاده شود.

قیمت هود صنعتی

قیمت نهایی این هودها به عوامل مختلفی بستگی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به جنس بدنه، ابعاد، ضخامت ورق به کار رفته و امکانات آن اشاره کرد. همچنین ماشین‌آلات سازنده نیز نقش بسیار مهمی در قیمت نهایی دارند. درهرحال اگر قصد خرید هود صنعتی را دارید، کافی است با کارشناسان فنی تهویه‌سازان صنعت‌کار تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم در خصوص قیمت و سایر موارد را با شما در میان بگذارند.

مشاوره خرید هود صنعتی

از آنجایی که هودهای صنعتی وظیفه بیرون بردن آلاینده‌ها از محیط و تهویه هوا را بر عهده دارند، نصب صحیح آن‌ها برای سلامت افراد لازم و ضروری است. تهویه سازان صنعت کار برای نصب و راه‌اندازی این هودها همواره از افراد متخصص و حرفه‌ای استفاده کرده و کلیه استانداردهای لازم را رعایت می‌کند. این مساله سبب می‌شود تا هود صنعتی نصب شده توسط این مجموعه بهترین کارایی را داشته باشد.

همین الان می‌توانید جهت مشاوره و ثبت سفارش ازطریق یکی از شماره‌های ۰۹۱۲۶۹۸۴۲۷۸ یا ۰۹۱۲۶۷۰۷۲۳۲ با تیم پشتیبانی تهویه‌سازان صنعت‌کار تماس بگیرید. ما آماده پاسخگویی به همه سوالات شما عزیزان هستیم.

شرکت تهویه سازان صنعت کار مفتخر است، در کنار تولید هود صنعتی، اقدام به ساخت و نصب و راه اندازی انواع مختلفی از سیستم های تهویه هوا نظیر هود بازویی، هواکش گردان، کلاهک پره ای، دریچه تنظیم هوا و انواع کانال های چهارگوش، فلکسیبل و گرد کرده است. 

مشتریان تهویه سازان صنعت کار

انتخاب درست این شرکت‌ها بوده‌ایم

برخی از مشتریان رضایتمند شرکت تهویه سازان صنعت کار

لوگوی-گروه-مپنا
لوگو شرکت کاله پروژه تهویه سازان صنعت کار
لوگو شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
لوگوی شرکت صنعتی بهشهر
لوگوی-صدا-و-سیما
لوگو نیروی انتظامی
لوگوی-دانشگاه-صنعتی-خواجه-نصیر
لوگوی مای بیبی
لوگوی بینا- مشتری تهویه‌سازان صنعت کار
لوگوی مرکز خرید پالادیوم
لوگوی-دانشگاه-خزر
لوگوی-GAC
لوگوی سبلان پلاستیک
لوگوی سپهر ابر آسیا
لوگوی-نماد-سازه-جنوب
لوگوی شرکت رهبر پروژه تهویه سازان صنعت کار
لوگوی بازاریابان ایران زمین
لوگوی-خشکبار-کاشانی
لوگوی-مسجد-صادق-آل-محمد

سوالات متداول

از هودهای صنعتی در حوض‌های آبکاری، کارخانجات خودروسازی، فرایند رنگ‌کاری، ورزشگاه‌ها و باشگاه‌ها؛ گلخانه‌ها؛ بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی و رستورانی استفاده می‌شود.

برای ساخت هودهای صنعتی معمولا از استیل ۳۰۴ با ضخامت ۰.۸ میلی‌متر استفاده می‌شود. البته ابعاد و ضخامت می‌تواند با توجه به درخواست مشتری و تشخیص متخصصین متفاوت باشد.

ازجمله مزایای استفاده از هود صنعتی موارد زیر است:
• جذب تمام ذرات حاصل از پخت غذا؛
• قابلیت نصب در مکان‌های مختلف؛
• طول عمر بالا و امکان کنترل از راه دور؛
• مصرف انرژی پایین؛
• مقاومت بالا در برابر گرما و رطوبت؛
• قابلیت شستشو؛
• قیمت پایین و مقرون‌به‌صرفه.

• رعایت ارتفاع مناسب از سطح زمین (2 متر از زمین فاصله داشته باشد)؛
• استفاده از فیلتر صنعتی؛
• محاسبه ابعاد هود بر اساس تجهیزات پخت‌وپز؛
• استفاده از کابل‌کشی با سیم نسوز؛
• استفاده از لامپ‌های تونلی نسوز؛
• کاربرد اتصالات پانچی به جای جوش؛
• متناسب بودن کانا‌ل خروج هوا با فضای آشپزخانه یا سایر مکان‌ها؛
• استفاده از سانتریفیوژ (اگزوز فن) مناسب برای تخلیه هوا.

ٰقیمت هودهای صنعتی به عوامل گوناگونی وابسته است؛ ازجمله جنس بدنه، ابعاد، ضخامت ورق به کار رفته و امکانات آن. همچنین ماشین‌آلات سازنده نیز نقش بسیار مهمی در قیمت نهایی دارند.

کارشناسان شرکت تهویه سازان صنعت کار می‌توانند در زمینه خرید هود صنعتی به شما ارائه مشاوره رایگان کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.