مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی

مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی

مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی موضوعی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. همان‌طور که‌ می‌دانید سیستم garbage chute، یکی از راه‌حل‌های مدرن و کم‌هزینه برای انتقال نخاله در حین اجرای پروژه‌های ساختمانی و یا حتی برای انتقال زباله‌های ساختمان‌های مسکونی پس از احداث است. در مقایسه شوتینگ آهنی و پلاستیکی باید ابتدا به بررسی شباهت‌های این دو روش بپردازیم و سپس تفاوت آن‌ها را بیان کنیم.

بررسی شباهت‌های شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی

 1. هر دو سیستم شوتینگ نخاله پلاستیکی و شوتینگ نخاله آهنی با نیروی جاذبه کار‌ می‌کنند و در آن‌ها نیازی به سیستم برقی یا استفاده از نیروی انسانی برای جابه‌جایی نخاله‌ها وجود ندارد. این موضوع سبب‌ می‌شود، در هزینه‌ها و زمان ‌صرفه‌جویی زیادی شود.
 2. همه طبقات به صورت همزمان‌ می‌توانند از این سیستم‌ها استفاده کنند.
 3. در مقایسه شوتینگ آهنی و پلاستیکی باید بگوییم که هر دو سیستم با سرعت بالا زباله را انتقال‌ می‌دهند.
 4. با استفاده از سیستم شوتینگ پلاستیکی و آهنی، سر و صدای حاصل از جابه‌جا کردن نخاله‌ها و گردوغبار حاصل از انجام کار، کاهش پیدا‌ می‌کند.
 5. شباهت شوتینگ آهنی و پلاستیکی در استفاده مجدد از آن‌ها نیز خود را نشان‌ می‌دهد. از هر دو سیستم شوتینگ‌ می‌توان به صورت مجدد و در سایر پروژه‌ها استفاده کرد.

مقایسه شوتینگ آهنی و پلاستیکی

مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی در نصب

شباهت شوتینگ آهنی و پلاستیکی در نصب و راه‌اندازی سریع هر دو مورد است؛ البته سرعت راه‌اندازی شوتینگ نخاله پلاستیکی از نوع آهنی آن بیشتر است، اما در کل نسبت به سایر روش‌های انتقال نخاله، سیستم شوتینگ، راه‌اندازی سریع‌تری دارد.

شباهت شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی در مدت زمان کاربرد

قانونی که به صورت مشترک در استفاده از هر دو سیستم وجود دارد، اجازه استفاده تنها 1 ساعت در روز از سیستم شوتینگ‌ می‌باشد؛ زیرا در صورت استفاده پیوسته از این وسیله، در محیط کارگاه، سروصدا ایجاد خواهد شد و همچنین موجب تولید گردوغبار برای دیگران خواهد شد. شباهت شوتینگ آهنی و پلاستیکی این است که هر دوی این روش‌ها در یک ساعت، نزدیک به شش تا هفت خاور زباله را انتقال خواهند داد.

مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی

مقایسه تفاوت‌های شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی

 1. افرادی که برای خرید شوتینگ نخاله پلاستیکی اقدام‌ می‌کردند، در ابتدا سازنده ایرانی برای آن پیدا‌ نمی‌کردند و مجبور بودند از محصولات وارداتی از کشور دبی استفاده کنند که مطمئنا هزینه بیشتری برای آن‌ها به همراه داشت؛ اما امروزه این محصول در کشور ایران نیز تولید‌ می‌شود. در نقطه مقابل، سیستم شوتینگ نخاله آهنی از ابتدا توسط صنعتگران داخلی در حال تولید بوده است.
 2. شوتینگ زباله پلاستیکی برای پروژه‌های کوچک کاربرد بیشتری دارد. معمولا از سیستم شوتینگ پلاستیکی در پروژه‌هایی استفاده‌ می‌شود که قرار است کار به سرعت تمام شود؛ اما شوتینگ نخاله آهنی برای پروژه‌های بزرگ که مدت زمان انجام آن‌ها نیز طولانی‌مدت است، کاربرد دارد.
 3. شوتیگ زباله پلاستیکی برای انتقال نخاله از روی سطح زمین به زیر سطح زمین کاربرد بیشتری دارد و نسبت به شوتینگ زباله آهنی پُرکاربرد‌تر است.
 4. شوتینگ زباله پلاستیکی در پروژه‌های بزرگ معمولا مورد استفاده قرار‌ نمی‌گیرد و دلیل آن نیز این است که اگر قرار باشد سیستم شوتینگ در نما قرار بگیرد، به دلیل تابش مستقیم آفتاب، احتمال رخ دادن پوسیدگی و شکستگی در آن افزایش‌ می‌یابد. این مشکل در شوتینگ‌های زباله آهنی اصلا وجود ندارد.
 5. یکی دیگر از تفاوت‌های سیستم شوتینگ زباله آهنی و پلاستیکی، وجود احتمال آتش‌سوزی در شوتینگ‌های پلاستیکی است. سیستم شوتینگ نخاله آهنی نسبت به آتش‌سوزی مقاوم است؛ اما تضمینی برای آتش نگرفتن شوتینگ نخاله پلاستیکی وجود ندارد.
 6. نصب کردن و راه‌اندازی شوتینگ‌های زباله پلاستیکی بسیار سریع‌تر از شوتینگ‌های آهنی است.
 7. در مقایسه شوتینگ آهنی و پلاستیکی باید گفت مواد به کار رفته در ساخت شوتینگ آهنی، ورقه‌های 2 میل سیاه فولاد مبارکه هستند؛ اما برای ساخت شوتینگ پلاستیکی تنها از پلاستیک استفاده‌ می‌شود.
 8. برای اتصال قطعات مختلف سیستم شوتینگ آهنی از پیچ و مهره و نبشی استفاده‌ می‌شود؛ اما برای اتصال شوتینگ پلاستیکی از زنجیر استفاده‌ می‌شود و هر طبقه با زنجیر به طبقۀ بعدی متصل‌ می‌شود.
 9. از شوتینگ آهنی در پروژه‌های بزرگ مانند ساخت ساختمان‌های 40 طبقه استفاده‌ می‌شود؛ زیرا مقاومت بیشتری دارند و تا آخر پروژه قابل استفاده هستند و خراب‌ نمی‌شوند؛ اما شوتینگ‌های پلاستیکی در پروژه‌های بزرگ احتمال خرابی بیشتری دارند.
 10. بعد از اتمام هر پروژه از شوتینگ نخاله آهنی‌ می‌توان در پروژه‌های دیگر هم استفاده کرد؛ البته از شوتینگ پلاستیکی نیز در صورت خراب نشدن‌ می‌توان در پروژه‌های دیگر استفاده کرد.
 11. سیستم شوتینگ نخاله آهنی را‌ می‌توان به صورت ضایعات فروخت و نیمی از هزینه‌های خریداری آن را تامین کرد.
 12. در مقایسه شوتینگ آهنی و پلاستیکی باید گفت که سروصدای تولید شده از سیستم شوت پلاستیکی از آهنی کم‌تر است.
 13. نکته دیگری که در مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی باید بگوییم این است که شوتینگ نخاله پلاستیکی وزن کم‌تری نسبت به نوع آهنی آن دارد و جابه‌جایی آن آسان‌تر است، ولی از طرفی طول عمر chuting آهنی بیشتر است.

مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی

مقایسه شوتینگ آهنی و پلاستیکی برای کار با فرغون

دهانه درون‌ریز سیستم شوتینگ آهنی دارای سطح شیب‌دار است و‌ می‌توان به‌راحتی فرغون را برای ریختن نخاله روی آن قرار داد و درون کانال فرستاد، اما شوتینگ پلاستیکی محلی برای قرارگیری فرغون ندارد.

مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی در مقاومت

دیگر مزیت شوتینگ زبالۀ آهنی نسبت به پلاستیکی این است که احتمال شکستن آن در حین انتقال زباله بسیار کم است اما، شوتینگ پلاستیکی این‌گونه نیست و در اثر انتقال نخاله‌های سنگین یا پرتاب دفعه‌ای نخاله درون کانال آن، احتمال شکستگی بسیار بیشتر است.

محل نصب شوتینگ آهنی

در ساخت ساختمان‌های بتنی، شوتینگ آهنی را‌ می‌توان فقط در درون ساختمان نصب کرد و‌ نمی‌توان آن را روی نما کار گذاشت؛ زیرا در ساختمان‌های بتنی، سیستم شوتینگ آهنی هیچ ساپورتی‌ نمی‌تواند از ساختمان دریافت کند، اما در ساختمان‌های آهنی‌ می‌توان سیستم شوتینگ را روی نما قرار داد و از آهن ساختمان به عنوان حمایتگر سیستم استفاده کرد. اگر قرار باشد از شوتینگ آهنی در نمای ساختمان بتنی استفاده شود، نیاز است بر روی نما داربست بسته شود تا سیستم به آن متصل شود.

چقدر این محتوا براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.