با نخاله‌های ساختمانی چه کنیم؟

 

با نخاله های ساختمانی چه کنیم؟

آنچه در این محتوا می‌خوانید پنهان
 1. 1 نخاله های ساختمانی چیست؟
  1. 1.1 فواید بازیافت زباله‌های ساختمانی
 2. 2 انواع نخاله‌های ساختمانی
  1. 2.1 کدام مصالح ساختمانی، نخاله‌های بیشتری تولید‌ می‌کنند؟
 3. 3 هزینه‌های انتقال زباله‌های ساختمانی
 4. 4 مدیریت نخاله‌های ساختمانی
  1. 4.1 تولید‌ کمتر زباله‌های ساختمانی
  2. 4.2 جمع‌آوری و بازیافت نخاله های ساختمانی
   1. 4.2.1 استفاده از زباله‌های ساختمانی در ساخت بتن
   2. 4.2.2 استفاده از کاشی بازیافتی در ساخت کف‌پوش
   3. 4.2.3 استفاده از پودر آجر برای ساخت بتن
   4. 4.2.4 استفاده از نخاله های ساختمانی برای حفظ رطوبت بتن
   5. 4.2.5 استفاده از بتن بازیافتی در ساخت بتن
   6. 4.2.6 استفاده از الیاف در ساخت بتن
   7. 4.2.7 استفاده از پلیمرهای بازیافتی برای ساخت واتر استاپ
   8. 4.2.8 استفاده از نخاله های ساختمانی پلاستیکی در ساخت انواع فاصله نگهدار
  3. 4.3 دفع صحیح و اصولی و بهداشتی نخاله‌های ساختمانی غیرقابل بازیافت
 5. 5 نام‌های دیگر نخاله‌های ساختمانی
 6. 6 تاثیرات منفی نخاله‌های ساختمانی بر ‌محیط‌زیست
  1. 6.1 آمار مربوط به زباله‌های ساختمانی
 7. 7 تاثیرات اقتصادی بازیافت نخاله‌های ساختمانی
 8. 8 روش‌های غلط برخورد با نخاله های ساختمانی
  1. 8.1 1. جمع کردن ضایعات ساختمانی در یک محل خاص
  2. 8.2 2. دفن کردن ضایعات و نخاله های ساختمانی

نخاله های ساختمانی چیست؟

نخاله های ساختمانی و ضایعات ساختمانی به موادی گفته‌ می‌شوند که در حین فعالیت‌های ‌ساخت‌وساز و فعالیت‌های عمرانی تولید‌ می‌گردند. اگر بخواهیم تعریف دیگری از زباله‌های ساختمانی ارائه کنیم، باید بگوییم که این مواد در حین احداث، تعمیر، گودبرداری، حفاری و تخریب انواع سازه‌ها یا نوسازی آن‌ها ایجاد‌ می‌شوند.

منظور از سازه‌های مختلف، ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، راه‌ها، ریل‌های راه‌آهن، چاه‌ها، معادن و… هستند.

فواید بازیافت زباله‌های ساختمانی

بازیافت زباله‌های ساختمانی فواید بسیار زیادی را به دنبال دارد. همین امر باعث شده است که مفهوم بازیافت زباله‌های ساختمانی به یک موضوع بسیار مهم در صنعت ساختمان تبدیل شود. فواید بازیافت زباله‌های ساختمانی عبارت هستند از:

 1. پیش‌گیری از هدر رفتن منابع؛
 2. صرفه‌جویی بسیار زیاد از لحاظ اقتصادی؛
 3. امکان صادر کردن مواد بازیافتی از زباله‌های ساختمانی به کشورهای خارجی و به تبع آن وارد کردن ارز حاصل از فروش این محصولات به داخل کشور؛
 4. بی‌نیازی کشور از واردات مصالح ساختمانی از کشورهای خارجی؛
 5. ایجاد شغل‌های زیاد در رابطه با بازیافت نخاله‌های ساختمانی و برطرف شدن بسیاری از آسیب‌های اجتماعی حاصل از بیکاری؛
 6. کم شدن آلودگی بصری در محیط‌زیست به دلیل رها شدن میزان کمتری از زباله‌های ساختمانی در طبیعت؛
 7. حفظ هرچه بیشتر ‌محیط‌زیست با کمتر شدن آلودگی آب و خاک به دلیل ورود کمتر زباله‌های ساختمانی به طبیعت؛
 8. استفاده بهینه از منابع ارزی.

انواع نخاله‌های ساختمانی

‌جمع‌آوری انواع نخاله های ساختمانی

نخاله‌های ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند و با هریک از انواع آن‌ها باید به نحو خاصی برخورد شود. در واقع نحوه جمع‌آوری و بازیافت انواع زباله‌های ساختمانی با یکدیگر متفاوت است و هرکدام از آن‌ها برای ساخت مصالح ساختمانی خاصی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. انواع نخاله‌های ساختمانی ‌عبارت‌اند از:

 1. اولین دسته از نخاله‌های ساختمانی شامل انواع فلزات آهنی و غیرآهنی و البته انواع کاشی‌ها و انواع شیشه است. بعضی از متخصصان بازیافت نخاله‌های ساختمانی، ضایعات مربوط به گچ و انواع مواد قیری را هم در این دسته قرار‌ می‌دهند.
 2. دسته دوم از زباله‌های ساختمانی شامل انواع سیم برق و انواع کُنده درختان و انواع سنگ‌ها و انواع میخ و پیچ و انواع عایق هستند.
 3. دسته سوم از زباله‌های ساختمانی شامل انواع بتن و انواع آجر و انواع چوب است. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل زباله‌های ساختمانی را همین دسته سوم تشکیل‌ می‌دهند.
 4. دسته چهارم از زباله‌های ساختمانی، شامل خاک و گچ و سیمان و قیرگونی و مواردی از این دست هستند.
 5. دسته پنجم از انواع نخاله‌های ساختمانی هم شامل انواع پلاستیک و لاستیک‌ می‌شود.

کدام مصالح ساختمانی، نخاله‌های بیشتری تولید‌ می‌کنند؟

تحقیقات نشان داده است که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از ضایعات ساختمانی از مصالحی مثل آسفالت، آجر، بلوک، بتن، سنگ و خاک حاصل‌ می‌شوند. ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل ضایعات ساختمانی تولید شده در دنیا را هم چوب و مصالح چوبی تشکیل‌ می‌دهند.

بیست تا سی درصد باقیمانده ضایعات ساختمانی هم از مصالحی مثل شیشه و گچ و انواع فلزات و مواد عایق پلیمری و پلاستیکی تشکیل‌ می‌شوند.

هزینه‌های انتقال زباله‌های ساختمانی

پسماندهای ساختمانی که حاصل تخریب ساختمان‌های قدیمی یا ساخت‌وساز بناهای جدید هستند، عمدتا نیاز به انتقال از محل ساختمان به محل دیگر، برای ادامه مسیر بازیافت یا دفن دارند. فرایند انتقال این زباله‌ها عمدتا پرهزینه است.

در گذشته، انجام این کار بیشتر به صورت دستی انجام می‌شد؛ در پروژه‌های ساختمانی، کارگران زیادی در روزهای متعدد مشغول جمع‌آوری و تخلیه پسماندهای ساختمانی می‌شدند و همین مطلب، علاوه‌بر افزایش هزینه‌های مربوط به فعالیت کارگران و افزایش خطرات جانی ناشی از انتقال زباله‌های ساختمانی، در مدت زمان ساخت بنای جدید هم تاثیرگذار بود.

امروزه انجام فرایند تخلیه و انتقال نخاله‌های ساختمانی با استفاده از شوتینگ نخاله ساختمانی که به دو شکل شوتینگ نخاله آهنی و شوتینگ نخاله پلاستیکی استفاده می‌شود و ماشین‌آلات بزرگ حمل زباله‌های ساختمانی، بسیار راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر شده است.

مدیریت نخاله‌های ساختمانی

امروزه میزان نخاله‌های ساختمانی آن‌قدر زیاد شده است که اگر فکری به حال آن‌ها نشود، تاثیر بسیار مخربی بر ‌محیط‌زیست خواهند داشت. در واقع سازندگان ساختمان‌ها و پیمان‌کاران و دولت‌های مختلف، این تهدید را به فرصت تبدیل کرده‌اند و از نخاله‌های ساختمانی استفاده اقتصادی‌ می‌کنند.

در واقع تولید ثروت از راه مدیریت بازیافت زباله‌های ساختمانی سال‌ها است که جزء دغدغه‌های کارشناسان صنعت ساختمان و فعالان این صنعت است. مدیریت زباله‌های ساختمانی باید بر روی سه مفهوم تمرکز کند. این سه مفهوم ‌عبارت‌اند از:

 1. تولید کمتر زباله‌های ساختمانی ازطریق استفاده‌ کمتر از مصالح ساختمانی در حین ساخت؛
 2. جمع‌آوری اصولی نخاله‌های ساختمانی و بازیافت صحیح آن‌ها،
 3. دفع صحیح و اصولی و بهداشتی زباله‌های ساختمانی غیرقابل بازیافت.

تولید‌ کمتر زباله‌های ساختمانی

مدیریت نخاله‌های ساختمانی در وهله اول به تولید‌ کمتر نخاله‌ها تمرکز‌ می‌کند. در واقع باید از فنون، ابزار، دانش‌ها و روش‌هایی در ساخت انواع ساختمان‌ها بهره گرفته شود که باعث شوند از مصالح و مواد اولیه‌ کمتری استفاده شود.

همچنین مدیریت نخاله‌های ساختمان به دنبال این است که از مصالح سبک‌تری برای ساخت ساختمان استفاده شود که به مبحث سبک‌سازی ساختمان اشاره دارد. مبحث سبک‌سازی ساختمان، امروزه خیلی مورد توجه قرار دارد.

جمع‌آوری و بازیافت نخاله های ساختمانی

روش‌های بازیافت و استفاده از پسماندهای ساختمانی

در وهله بعدی باید تا جایی که ممکن است نخاله‌های ساختمانی، ‌جمع‌آوری شده و بازیافت شوند و به صورت مجدد در ساخت انواع ساختمان‌ها از آن‌ها استفاده شود. چند مورد از کاربرد‌های زباله‌های ساختمانی ‌عبارت‌اند از:

استفاده از زباله‌های ساختمانی در ساخت بتن

امروز به منظور ساخت بتن از زباله‌های ساختمانی به صورت گسترده استفاده‌ می‌شود؛ مثلاً از نخاله‌های پلاستیکی در ساخت بتن استفاده‌ می‌شود و همین امر باعث‌ می‌شود که بتن ایجاد شده، مقاومت کششی و مقاومت ضربه‌ای بهتری داشته باشد. همچنین الاستیسیته بتنی که در آن از نخاله‌های لاستیکی و پلاستیکی ساختمانی استفاده‌ می‌شود، نیز افزایش خواهد یافت.

استفاده از کاشی بازیافتی در ساخت کف‌پوش

کاشی بازیافتی نیز در ساخت و تولید کف‌پوش ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اولین‌بار در کشور دانمارک به این نتیجه رسیدند که‌ می‌توان از کاشی بازیافتی هم برای تولید کف‌پوش استفاده کرد.

استفاده از پودر آجر برای ساخت بتن

آجرهایی را که جزء نخاله‌های ساختمانی به شمار‌ می‌روند،‌ می‌توان به‌طور کامل پودر کرد و در ساخت بتن مورد استفاده قرار داد. بتنی که در آن از پودر آجر استفاده‌ می‌شود، مقاومت فشاری یا مقاومت سایشی آن کم‌ می‌شود.

بنابراین در ساخت بتن‌هایی که مقاومت معمولی دارند یا در ساخت بتن‌هایی که نیاز نیست مقاومت سایشی زیادی داشته باشند،‌ می‌توان از پودر آجر استفاده کرد.

استفاده از نخاله های ساختمانی برای حفظ رطوبت بتن

زباله‌های ساختمانی که از مواد قیری یا پلیمری تشکیل شده‌اند،‌ می‌توانند در ساخت بتن مورد استفاده قرار گیرند. این کار باعث‌ می‌شود که یک پوشش محافظتی و کنترل‌کننده نفوذپذیری بتن در بتن ساخته شده شکل بگیرد.

استفاده از بتن بازیافتی در ساخت بتن

بازیافت مصالح سنگی بتنی‌ می‌تواند برای ساخت انواع بتن مفید باشد. از بتن خردشده به عنوان ریزدانه در ساخت بتن استفاده‌ می‌شود و همین امر باعث‌ می‌شود که مقاومت فشاری و کششی بتن حاصل شده افزایش پیدا کند. همچنین وزن بتن جدید هم نسبت به وزن بتن عادی کاهش پیدا خواهد کرد.

استفاده از الیاف در ساخت بتن

الیاف‌ها به دو نوع فلزی و پلیمری در ساخت بتن مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. این دو نوع الیاف در نخاله‌های ساختمانی به وفور پیدا‌ می‌شوند. استفاده از آن‌ها در ساخت بتن باعث‌ می‌شود که خاصیت کاهش ترک حرارتی در بتن ایجاد شود. همچنین مقاومت کششی و خمشی و فشاری بتن را هم افزایش‌ می‌دهد.

استفاده از پلیمرهای بازیافتی برای ساخت واتر استاپ

پلیمر‌های موجود در نخاله‌های ساختمانی به منظور ساخت نوارهای واتر استاپ، کاربرد زیادی دارند. نوارهای واتر استاپ به منظور آب‌بندی درزهای انبساطی و اجرایی بتن به کار‌ می‌روند.

استفاده از نخاله های ساختمانی پلاستیکی در ساخت انواع فاصله نگهدار

فاصله نگهدار‌های آرماتور‌ها را‌ می‌توان از مواد پلاستیکی و پی وی سی موجود در نخاله‌های ساختمانی تولید کرد.

دفع صحیح و اصولی و بهداشتی نخاله‌های ساختمانی غیرقابل بازیافت

در مدیریت نخاله‌های ساختمانی، در وهله سوم اگر نخاله‌های ساختمانی به هیچ عنوان قابل بازیافت نیستند، باید از ورود آن‌ها به طبیعت و آلوده کردن آب و خاک جلوگیری شود. باید به صورت اصولی و با رعایت استانداردهای لازم، آن گروه از زباله‌ها را در زیر خاک دفن نمود یا به نحوی که خاکستر آن‌ها آسیبی به طبیعت وارد نکند، آن‌ها را سوزاند.

نام‌های دیگر نخاله‌های ساختمانی

نخاله‌های ساختمانی با نام‌های دیگری هم شناخته‌ می‌شوند. نام‌های دیگر زباله‌های ساختمانی ‌عبارت‌اند از:

 1. ضایعات ساختمانی؛
 2. زائده‌های ساختمانی؛
 3. پسماندهای ساختمانی؛
 4. زباله‌های ساختمانی.

حتی امروزه نخاله‌های ساختمانی را با نام «طلای کثیف» هم‌ می‌شناسند.

تاثیرات منفی نخاله‌های ساختمانی بر ‌محیط‌زیست

صنعت ساختمان‌سازی چیزی حدود ۴۰ درصد از همه مواد خامی را که در کره زمین وجود دارد، مصرف‌ می‌کند. ۱۲ درصد از آب مصرف شده در کل دنیا، در همین صنعت ساختمان‌سازی مصرف‌ می‌شود. صنعت ‌ساختمان‌سازی در مصرف انرژی هم سهم بسیار زیادی دارد. چیزی در حدود ۴۰ درصد از کل انرژی مصرفی در دنیا، به‌خاطر همین صنعت ‌ساختمان‌سازی مصرف‌ می‌شود. همین صنعت ‌ساختمان‌سازی حدود ۲۵ درصد از کل چوب مصرفی موجود در کل جهان را نیز مصرف‌ می‌کند.

بنابراین اگر استفاده صحیحی از نخاله های ساختمانی صورت نپذیرد و آن‌ها به درستی بازیافت نشوند، برای ایجاد ساختمان‌های جدید، باید یک بار دیگر این مواد خام مورد بهره‌برداری قرار بگیرند و ‌محیط‌زیست بیش‌ازپیش تخریب شود. از سوی دیگر ورود بدون بازیافت‌ زباله‌های ساختمانی به طبیعت می‌تواند باعث تخریب ‌محیط‌زیست شود.

آمار مربوط به زباله‌های ساختمانی

تحقیقات نشان داده است که چیزی در حدود ۲۳ درصد تا ۳۳ درصد از کل زباله‌های خشک شهری را همین زباله‌های ساختمانی تشکیل‌ می‌دهند. اگر از لحاظ وزنی هم بخواهیم بررسی کنیم، چیزی در حدود ۱۵ درصد تا ۳۰ درصد از وزن کل زباله‌های موجود در جهان را همین زباله‌های ساختمانی تشکیل‌ می‌دهند.

در نتیجه این زباله‌ها‌ می‌‌توانند تاثیرات بسیار مخرب زیست‌محیطی را به دنبال داشته باشند.

از همین آمار و ارقام می‌توانید همه‌چیز را متوجه شوید؛ اولاً نگرانی‌های بسیار زیادی که رها شدن و دفن زباله‌های ساختمانی در طبیعت برای فعالان ‌محیط‌زیست خواهند داشت و ثانیاً تاثیر بسیار زیاد بازیافت زباله‌های ساختمانی بر حفظ ‌محیط‌زیست.

تاثیرات اقتصادی بازیافت نخاله‌های ساختمانی

همان‌طور که در قسمت قبلی عنوان کردیم، صنعت ‌ساختمان‌سازی، میزان بسیار زیادی انرژی و همچنین مواد خام را مصرف‌ می‌کند. اگر بتوانیم استفاده صحیحی از زباله‌های ساختمانی داشته باشید نیاز شما به انرژی و مواد خام برای ساخت یک ساختمان‌ کمتر خواهد شد و از همان زباله‌های ساختمانی برای ساخت ساختمان‌های جدید‌ می‌توانید استفاده کنید.

بنابراین از لحاظ اقتصادی هم برای شما بسیار به‌صرفه‌تر خواهد شد. امروزه آن‌قدر زباله‌های ساختمانی از نظر اقتصادی ارزشمند شده‌اند که افراد و شرکت‌های مختلف برای خرید آن‌ها با همدیگر رقابت‌ می‌کنند.

روش‌های غلط برخورد با نخاله های ساختمانی

تا همین چند سال پیش نخاله‌های ساختمانی را بازیافت نمی‌کردند و آن‌ها را در طبیعت رها‌ می‌کردند یا اینکه آن‌ها را دفن‌ می‌کردند. در این قسمت، به بررسی این روش‌های اشتباه‌ می‌پردازیم.

1. جمع کردن ضایعات ساختمانی در یک محل خاص

جمع کردن ضایعات ساختمانی در یک محل خاص، بدون جدا کردن و بازیافت یک اشتباه بزرگ است. این کار، علاوه‌بر آلوده کردن آب و خاک، باعث اشغال زمین‌ می‌شود. به علت تخمیر یا آب‌شستگی حاصل از بارش باران و برخی دلایل دیگر، روش جمع کردن ضایعات ساختمانی، باعث آلودگی آب‌های سطحی و آب‌های زیرزمینی‌ می‌شود.

همچنین این روش باعث ورود مواد خطرناک به درون خاک‌ می‌شود. ذرات آلودگی و معلق موجود در هوا خطرات زیر را به دنبال خود دارد:

 1. ایجاد مشکلات تنفسی برای افراد مختلف؛
 2. تاثیر منفی بر فتوسنتز گیاهان؛
 3. تاثیر منفی بر زندگی جانوران و حیوانات.

2. دفن کردن ضایعات و نخاله های ساختمانی

در این روش، نخاله‌ها در زیر خاک دفن‌ می‌شوند تا آثار مخرب رها کردن در طبیعت را به دنبال نداشته باشند. هزینه این روش کم است. روش دفن کردن ضایعات و نخاله های ساختمانی معایبی هم دارد که ‌عبارت‌اند از:

 1. اشغال سطح بالایی از زمین؛
 2. تولید چند نوع گاز سمی مانند سولفید هیدروژن؛
 3. آلودگی آب و خاک به دلیل دفن غیراصولی زباله‌ها و شیوع بیماری‌های واگیرداری مثل سالک.

چقدر این محتوا براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

درباره نویسنده

2 دیدگاه دربارهٔ «با نخاله های ساختمانی چه کنیم؟»

  1. سلام بزرگوار. استفاده از شوتینگ نخاله از چند جهت باعث صرفه جویی در هزینه ساخت و ساز می شود:
   1- با استفاده از شوتینگ نخاله، زمان مورد نیاز برای تخلیه نخاله های ساختمانی کم می شود و نهایتا زمان ساخت را کاهش می دهد.
   2- استفاده از شوت نخاله باعث کاهش هزینه دستمزد کارگران برای انتقال نخاله ها می شود.
   3- می توانید از شوتینگ نخاله در پروژه های مختلف استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.