اندازه گیری و طراحی دریچه تنظیم هوا

اندازه گیری و طراحی دریچه تنظیم هوا

ما در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی اندازه گیری و طراحی دریچه تنظیم هوا بپردازیم. اندازه گیری و طراحی دریچه تنظیم هوا یکی از فرایندهای مهم آماده سازی محیط های صنعتی است. در ابتدای این مقاله، مفهوم دریچه تنظیم هوا را بیان می کنیم. سپس انواع طراحی دریچه هوا را معرفی خواهیم کرد. پس از آن نقش دریچه تنظیم هوا در محیط را توضیح می دهیم. سپس نحوه اندازه گیری محیط برای محاسبه اندازه دریچه تنظیم هوا را مورد بررسی قرار می دهیم.

در ادامه این مقاله هم به بحث درباره انتخاب دریچه تنظیم هوای مناسب می پردازیم. تاثیر محل قرارگیری دریچه بر انتقال هوا، هم موضوع بعدی است که در ادامه این مقاله مورد بحث قرار می گیرد. در ادامه این مقاله نیز موضوع اندازه گیری صحیح ابعاد دریچه تهویه را تحلیل می کنیم. در انتهای مقاله نیز به ذکر نکات مهم اندازه گیری دریچه تنظیم هوا خواهیم پرداخت.

مفهوم دریچه تنظیم هوا

این مقاله می تواند به عنوان راهنمای خرید دریچه تنظیم هوا هم محسوب شود. دریچه تنظیم هوا، هوای ورودی کانال‌ ها را جهت دهی می ‌کند. در واقع هوایی که از طریق کانال‌ ها به محل انشعاب می ‌رسد، توسط دریچه تنظیم هوا به خوبی در محیط پخش می‌ شود. این دریچه‌ های تنظیم هوا دارای انواع مختلفی هستند. یعنی هم از لحاظ جنس و هم از لحاظ شکل با همدیگر تفاوت دارند و هر یک از آن ها برای یک جای خاصی مناسب است.

به عنوان مثال برای اتاق عمل، دریچه تنظیم هوای گرد مورد استفاده قرار می ‌گیرد و به همین دلیل این نوع دریچه تنظیم هوا به دریچه تنظیم هوای گرد طرح اتاق عمل معروف است. برای جاهای دیگر هم به همین منوال هست و دریچه ‌های هوای مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در ادامه این قسمت از مقاله، به معرفی انواع دریچه تنظیم هوا می پردازیم.

انواع طراحی دریچه تنظیم هوا

در این قسمت از مقاله قصد داریم انواع طراحی دریچه هوا را بررسی کنیم. اگر بخواهیم به صورت کلی انواع دریچه تنظیم هوا و اصول عملکرد دریچه های تنظیم هوا را بررسی کنیم به چهار نوع اصلی از این نوع دریچه ها می ‌رسیم. نوع اول، دریچه هوای رفت است. نوع دوم، دریچه هوای برگشت می ‌باشد. نوع سوم و چهارم نیز به ترتیب دریچه هوای تخلیه یا مکش و دریچه هوای دسترسی بازدید می‌ باشد. اگر بخواهیم به صورت جزئی ‌تر دریچه هوا را تقسیم بندی کنیم به انواع زیر می ‌رسیم:

انواع طراحی دریچه هوای برگشت

دریچه تنظیم هوای برگشت دارای طراحی دریچه هوای متنوعی هستند. انواع طراحی دریچه هوای برگشت عبارت هستند از:

 1. دریچه تنظیم هوای چهارگوش سقفی مشبک
 2. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری پره ثابت
 3. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری پره Z
 4. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری لوور
 5. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری سند تراپ
 6. دریچه تنظیم هوای گرد سقفی مشبک با کانال گرد
 7. دریچه تنظیم هوای گرد دیواری مشبک

دریچه تنظیم هوا گرد مشبک

انواع طراحی دریچه هوای رفت

دریچه تنظیم هوای رفت دارای طراحی دریچه هوای متنوعی هستند. انواع طراحی دریچه هوای رفت عبارت هستند از:

 1. دریچه تنظیم هوای گرد دیواری مشبک
 2. دریچه تنظیم هوای گرد دیواری جت نازل
 3. دریچه تنظیم هوای گرد دیواری جت دیفیوزر
 4. دریچه تنظیم هوای گرد عادی
 5. دریچه تنظیم هوای گرد سقفی تخت
 6. دریچه تنظیم هوای گرد سقفی مشبک
 7. دریچه تنظیم هوای گرد سقفی برجسته
 8. دریچه تنظیم هوای گرد سقفی جت دیفیوزر
 9. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری اسلوت با کانال چهارگوش
 10. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری خطی سه درجه
 11. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری خطی ۱۵ درجه
 12. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری کولری
 13. دریچه تنظیم هوای چهار گوش سقفی یک طرفه
 14. دریچه تنظیم هوای چهار گوش سقفی دو طرف
 15. دریچه تنظیم هوای چهار گوش سقفی سه طرفه
 16. دریچه تنظیم هوای چهار گوش سقفی خورشیدی
 17. دریچه تنظیم هوای چهار گوش سقفی چهار طرفه
 18. دریچه تنظیم هوای چهار گوش سقفی اسلوت
 19. دریچه تنظیم هوای چهار گوش سقفی مشبک

انواع طراحی دریچه تنظیم هوای مکش یا تخلیه

دریچه تنظیم هوای مکش یا تخلیه دارای طراحی دریچه هوای متنوعی هستند. انواع طراحی دریچه هوای مکش یا تخلیه عبارت هستند از:

 1. دریچه تنظیم هوای چهار گوش سقفی مشبک
 2. دریچه تنظیم هوای چهار گوش دیواری مشبک
 3. دریچه تنظیم هوای پره ثابت
 4. دریچه تنظیم هوای پره Z
 5. دریچه تنظیم هوای گرد سقفی مشبک
 6. دریچه تنظیم هوای گرد دیواری مشبک

انواع دریچه دسترسی بازدید

انواع دریچه تنظیم هوای دریچه دسترسی بازدید عبارت هستند از:

 1. درب بازدید با قفل و لولا
 2. دریچه زیر فن کویلی وزنی گل سقفی
 3. دریچه زیر فن کویلی وزنی
 4. دریچه زیر فن کلی با گریل و قفل و لولا
 5. دریچه پادری دو قابه
 6. دریچه زیر فن کویلی با دریچه برگشت هوا و قفل و لولا
 7. دریچه زیر فن کویلی وزنی با دریچه برگشت هوا

نقش دریچه تنظیم هوا در محیط

دریچه تنظیم هوا یک قطعه مهم و حیاتی در سیستم تهویه مطبوع می ‌باشد. نقش اصلی این نوع دریچه، کنترل کردن و تنظیم نمودن جریان هوای ورودی و خروجی در سیستم تهویه مطبوع است. البته بدیهی است که باید اندازه دریچه تنظیم هوا استاندارد باشد تا بتوان امیدوار بود که نقش خود را به خوبی ایفا کند. با تنظیم اندازه دریچه، می ‌توان مقدار مناسبی از هوا را وارد محیط کرد و یا از محیط خارج کرد. این کنترل بر اساس نیازهای حرارتی و تهویه ‌ای محیط انجام می ‌شود.

نحوه اندازه گیری محیط برای محاسبه اندازه دریچه تنظیم هوا

به منظور اندازه ‌گیری محیط برای محاسبه اندازه دریچه تنظیم هوا، ابتدا نیاز است تا جریان هوا، اندازه محیط و نیازهای سیستم تهویه مطبوع مورد بررسی قرار گیرند. سپس با استفاده از فرمول ‌ها و روش ‌های محاسبه استاندارد، می ‌توان ابعاد مناسبی برای دریچه تنظیم هوا را محاسبه کرد.

دریچه های تنظیم هوا باید به درستی اندازه گیری شوند تا سیستم تهویه بتوانید به درستی کار کند. نصب دریچه هایی هم اندازه با مجرای کانال، شاید معمول به نظر برسد اما گاهی اوقات عملکرد مطلوبی را ارائه نمی دهد. روش زیر را می توان برای اندازه گیری دریچه ها به کار برد:

مساحت کانال مورد نیاز برای حداکثر جریان را تعیین کنید. برای به دست آوردن سطح مقطع کانال، دبی را بر سرعت کانال مورد نظر تقسیم کنید.

جریان/ سرعت = سطح مقطع کانال

برای مثال، سطح مقطع کانال برای دبی 1000 cfm برابر است با (1000 cfm)/(2000 fpm)  که می شود 0.5 ft2 .

انتخاب دریچه تنظیم هوای مناسب

در انتخاب دریچه تنظیم هوای مناسب، باید به یک سری از موارد توجه کرد. این موارد عبارت هستند از:

 1. جریان هوا: جریان هوا اولین موردی است که در انتخاب دریچه تنظیم هوای مناسب باید مورد توجه قرار گیرد. باید مقدار دقیقی از جریان هوای مورد نیاز محاسبه شود و در نتیجه دریچه‌ ای با اندازه مناسب برای تنظیم این جریان انتخاب گردد.
 2. فشار هوا: فشار هوا دومین موردی است که در انتخاب دریچه تنظیم هوای مناسب باید مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که نیاز به تنظیم فشار هوا نیز وجود داشته باشد، باید این موضوع نیز در نظر گرفته شود.
 3. مقدار صدا: مقدار صدا سومین موردی است که در انتخاب دریچه تنظیم هوای مناسب باید مورد توجه قرار گیرد. در انتخاب دریچه، می ‌بایست به مقدار صدای تولید شده توسط آن نیز توجه کرد تا اختلالات صوتی در محیط ایجاد نشود.

تاثیر محل قرارگیری دریچه بر انتقال هوا

محل قرارگیری دریچه نیز تاثیر زیادی بر انتقال هوا دارد. در صورتی که دریچه به طور مناسب و در نقاط استراتژیک محیط قرار گیرد، می ‌تواند به بهبود توزیع هوا و ایجاد شرایط تهویه مطبوع موثر کمک کند. به طور کلی، محل قرارگیری دریچه باید به گونه ‌ای باشد که از نقاط استراتژیک محیط برای تنظیم توزیع هوا استفاده شود و مشکلاتی همچون تنش‌ های حرارتی و یا تنش های فشاری ایجاد نشود.

محل قرارگیری دریچه تنظیم هوا

اندازه گیری صحیح ابعاد دریچه تهویه

به منظور اندازه‌ گیری درست و اصولی ابعاد یک دریچه تهویه، باید از چند مرحله مهم و دقیق پیروی کرد. این مراحل عبارت هستند از:

 • اندازه‌ گیری جریان هوا: قبل از هر چیز باید جریان هوای مورد نیاز برای تنظیم و کنترل محاسبه شود. برای این کار از دستگاه‌ های اندازه‌ گیری جریان هوا استفاده می ‌شود. این دستگاه ها می‌ توانند شامل دستگاه‌ های زیر باشند:
 1. دستگاه آنمومتر
 2. دستگاه انومتر
 • اندازه‌ گیری فشار هوا: در صورتی که نیاز به تنظیم فشار هوا باشد، باید فشار هوای مورد نیاز واحد مورد نظر برای سیستم تهویه مطبوع محاسبه شود و اندازه‌ گیری گردد.
 • اندازه‌ گیری ابعاد فیزیکی: این شامل اندازه‌ گیری قطر دریچه و همچنین ضخامت و ابعاد دیگر مرتبط با دریچه است. برای اندازه‌ گیری دقیق این موارد از وسایل اندازه‌ گیری متریک مانند خط چشمی، میکرومتر و یا ورنیر استفاده می ‌شود.

نکات مهم اندازه گیری دریچه تنظیم هوا

در هنگام اندازه ‌گیری دریچه تنظیم هوا باید به یک سری از نکات مهم توجه داشته باشید. این نکات عبارت هستند از:

 1. دقت: اولین نکته مهم در اندازه گیری دریچه تنظیم هوا، داشتن دقت کافی است. اندازه ‌گیری باید با دقت بسیار بالایی انجام شود تا هیچ گونه ایرادی در ابعاد دریچه اتفاق نیفتد.
 2. شرایط محیطی: دومین نکته مهم در اندازه گیری دریچه تنظیم هوا، توجه به شرایط محیطی است. اندازه ‌گیری باید در شرایط محیطی ایده‌ آلی صورت گیرد تا هیچ عاملی از عوامل خارجی به دقت اندازه ‌گیری اثر منفی نگذارد.
 3. استفاده از وسایل اندازه ‌گیری مناسب: سومین نکته مهم در اندازه گیری دریچه تنظیم هوا، بهره گیری از وسایل اندازه ‌گیری مناسب است. استفاده از وسایل اندازه ‌گیری مناسب که دارای دقت بالایی هستند و استاندارد می باشند، بسیار حائز اهمیت است.

با رعایت این نکات و مراحل، می ‌توان به اندازه گیری دریچه تنظیم هوا پرداخت و ابعاد دریچه تهویه را به صورت صحیح و دقیق اندازه‌ گیری کرد.

نتیجه گیری

موضوع اندازه گیری و طراحی دریچه تنظیم هوا در این مقاله مورد تحلیل و نقد و بررسی قرار گرفت. در اندازه گیری دریچه های تنظیم هوا باید به کانال هم توجه کنید. شکل کانال ها با هم متفاوت هستند. مثلا بعضی از جاها ما با کانال فلکسیبل مواجه هستیم.

منبع:

https://tsi.com/getmedia/0e113ff3-306f-44d0-9a59-4d87ef6a7a16/LC-127-SizingDampers?ext=.pdf

چقدر این محتوا براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.