رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله

رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله

ما در این مقاله به دنبال این هستیم، که در مورد رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله، مطالبی را بیان کنیم. در ابتدای این مقاله، مفهوم نخاله‌های ساختمانی را توضیح می‌دهیم. پس از آن انواع نخاله‌های ساختمانی را به شما معرفی می‌کنیم؛ سپس شوتینگ نخاله ساختمانی را توضیح می‌دهیم و پس از آن، به سراغ بررسی دپو نخاله‌های ساختمانی خواهیم رفت. در ادامه مقاله نیز نصب اصولی شوتینگ نخاله ساختمانی را، با رعایت نکات ایمنی شوتینگ نخاله توضیح می‌دهیم. طرز استفاده صحیح از شوتینگ نخاله، آخرین موضوعی است که در این مقاله، شرح داده می‌شود.

مفهوم نخاله‌های ساختمانی

نخاله‌‌های ساختمانی که به اسم‌‌های دیگری، مانند «پسماندهای ساختمانی»، «زباله‌‌های ساختمانی»، «ضایعات ساختمانی»، «دورریزهای ساختمانی» و «زائده‌‌های ساختمانی» معروف هستند؛ باید به صورت امن جمع آوری و دفع شوند؛ وگرنه مشکلات بسیار زیادی را برای جوامع شهری به دنبال خواهند داشت. در واقع نخاله‌‌های ساختمانی، یکی از انواع مهم آلاینده‌‌های زیست محیطی در کشور ایران و در کل کشورهای دنیا به حساب می‌ آیند.

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید، که باید با نخاله‌های ساختمانی چه کنیم؟ این سوال در مورد انواع دیگر نخاله‌ها هم پیش می‌آید. با این وجود، این نوع نخاله‌‌ها با نام «طلای کثیف» هم شناخته می‌ شوند؛ چرا که می‌ توان درآمد زیادی از آن‌ها به دست آورد. در واقع بازیافت زباله‌‌های ساختمانی، به یک شغل و حرفه بسیار پردرآمد در کشور ایران و در کل کشورهای دنیا تبدیل شده است.

چند نوع نخاله ساختمانی داریم؟

نخاله‌های ساختمانی هم در حین انجام فرآیند ساخت ایجاد می‌شوند و هم در فرآیند تخریب ساختمان. البته کاملا بدیهی است، که این نخاله‌ها در فرآیند تخریب ساختمان، بیشتر از فرآیند تولید، ایجاد می‌شوند. انواع نخاله‌های ساختمانی را در زیر نام برده‌ایم:

 1. نخاله‌های مربوط به فلزات غیر آهنی؛
 2. نخاله‌های مربوط به فلزات آهنی؛
 3. نخاله‌های مربوط به آجر و کاشی ها؛
 4. نخاله‌های مواد قیری؛
 5. نخاله‌های بتن؛
 6. نخاله‌های مربوط به ضایعات گچ؛
 7. نخاله‌های شیشه‌ای؛
 8. نخاله‌های متفرقه.

شوتینگ نخاله ساختمانی چیست؟

سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی که به نام‌های «ناودان نخاله» یا «لوله حمل زباله» هم معروف است؛ یک راهکار بسیار اصولی و حرفه‌‌ای به منظور تخلیه نخاله‌‌های ساختمانی از ساختمان‌های چندطبقه است. این نخاله‌‌ها به کمک سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی، به سمت کانتینرهایی که در پایین سازه‌‌های در حال ساخت و یا ساختمان‌‌ها قرار دارند؛ ریخته می‌ شوند. شوتینگ نخاله آهنی، یکی از انواع شوتینگ نخاله ساختمانی است.

استفاده از سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی باعث می‌‌شود، که هم سرعت انجام کار بسیار افزایش پیدا کند و هم امنیت تخلیه نخاله‌‌ها خیلی بیشتر شود. از سوی دیگر، هزینه تمیز کردن ساختمان و تخلیه نخاله‌‌ها، به شدت کاهش پیدا می‌‌کند. افراد مختلفی از سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی استفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال، سازندگان ساختمان‌‌ها یا سازندگان سقف‌‌ها و پیمانکاران ساختمانی و سنگ‌تراش‌‌ها و افرادی از این دست، استفاده زیادی از سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی می‌‌کنند.

رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله ساختمانی

مزیت فوق العاده سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی این است، که در عرض چند دقیقه می‌‌توان آن را راه انداخت. فراموش نکنید که بدون استفاده از سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی، بایستی نخاله‌‌ها توسط کارگران و یا به کمک دستگاه‌های بالابر از ارتفاع زیاد تا طبقه هم‌کف پایین آورده شوند، که این کار هم خیلی طول می‌‌کشد و هم از لحاظ امنیتی و هزینه‌‌ای، بسیار دردسر آفرین است. به همین علت است که مساله ایمنی در شوتینگ نخاله، توانسته است به یک مزیت بسیار بزرگ، برای این سیستم تبدیل شود و بسیاری از افراد را مجاب به استفاده از آن نماید.

استفاده از شوتینگ نخاله و رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله، آنجا اهمیت می‌یابد که مطابق آمار، در سال ۲۰۲۲، تقریباً ۲۰ درصد از مرگ و میرهای شغلی به کارگران صنعت ساختمان مربوط می‌شد، که از این میان، ۳۸.۴ درصد ناشی از سقوط، لغزش و تلو تلو خوردن بود. صنعت ساختمان نزدیک به ۴۷.۴ درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از سقوط، لغزش و تلو تلو خوردن را شامل می‌شد. مهم‌ترین علل مرگ و میر کارگران ساختمانی به ترتیب شامل سقوط، برخورد با اشیا، برق‌گرفتگی و گرفتار شدن بین وسایل یا مواد بودند که با رعایت نکات ایمنی قابل پیشگیری‌اند. (bls.gov) A look at falls, slips, and trips in the construction industry

دپو نخاله‌های ساختمانی

نخاله ‌های ساختمانی باید در محلی دپو شوند، که دور از محل زندگی انسان‌ها است. طبیعتاً دپو نخاله‌های ساختمانی در نزدیکی محل زندگی انسان‌‌ها، هم از لحاظ ظاهری جنبه خوبی ندارد و هم می‌‌تواند، محل تجمع جانورهای موذی شود و خطرات امنیتی برای انسان‌‌ها به دنبال داشته باشد. در هر شهرستان، معمولاً یک محل برای دپو کردن نخاله ‌های ساختمانی، در نظر گرفته می‌ شود و هر فردی که بخواهد، نخاله‌های ساختمان خود را به محلی به غیر از این مکان ببرد؛ با جریمه مواجه خواهد شد.

دپو نخاله های ساختمانی

نصب اصولی شوتینگ نخاله ساختمانی

در فرآیند نصب شوتینگ نخاله ساختمانی، باید یک‌سری اصول رعایت شود تا بعدا مشکلاتی برای این سیستم پیش نیاید. در ادامه، چند مورد از مسائلی را که در هنگام نصب شوتینگ نخاله ساختمانی، باید مورد توجه قرار گیرد، تا ایمنی در شوتینگ نخاله فراهم شود؛ ذکر می‌کنیم:

 • برای رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله ناودان‌های شوتینگ نخاله ساختمانی، باید دارای ته مخروطی باشند. در کل، طراحی مخروطی شکل سیستم شوتینگ زباله این قابلیت را ایجاد می‌کند که ذخیره‌سازی و حمل نخاله‌ها راحت شود. بنابراین نباید از این نوع طراحی سیستم شوتینگ زباله غافل شوید. در واقع یکی از بهترین کارها، در جهت رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله، انجام این نوع طراحی است.
 • باید در هنگام نصب شوتینگ نخاله ساختمانی، ارتفاع ستون‌های ناودان ساختمانی را، متناسب با نیازهای ناودان دفع نخاله‌های ساختمانی خود تعیین کنید. البته امکان تنظیم کردن آن‌ها در آینده هم وجود دارد. در صورتی که این اصل را رعایت کنید؛ ستون‌های ناودانی شما به‌خوبی و با دقت تمام، نخاله‌ها را مستقیماً به مخزن می‌فرستند و ایمنی در شوتینگ نخاله رعایت می‌شود.
 • ناودان‌های سیستم شوتینگ زباله، باید با کمک قالب‌گیری چرخشی پلی اتیلن درست شده باشند و کیفیت آن‌ها باید تا حد ممکن بالا باشد. کیفیت بالای سیستم شوتینگ نخاله، هم به معنای دوام و مقاومت بالای آن است و هم به معنای وزن پایین آن. در واقع صرف اینکه ضخامت سیستم شوتینگ زباله را زیاد کنیم، که مقاومت آن بیشتر شود؛ ولی به این موضوع توجه نکنیم که وزن این سیستم هم افزایش پیدا می‌‌کند؛ کار درستی نیست. در طراحی سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی، باید توجه همزمان به مقاومت و سبک بودن باشد. بنابراین ضخامت سیستم شوتینگ باید اندازه خاصی باشد، که باعث شود این سیستم بتواند انواع زباله‌هایی را که حتی ضربه‌‌های خیلی سنگینی هم به این سیستم می‌‌زنند؛ انتقال دهد و از طرف دیگر آسیبی هم به آن وارد نشود.
 • در هنگام نصب شوتینگ نخاله ساختمانی، باید به این موضوع دقت کنید که نصب این سیستم، باید صرفه اقتصادی فوق‌العاده‌ای داشته باشد. بنابراین از نصب شوتینگ نخاله گران‌قیمت دوری کنید. در بسیاری از موارد، این سیستم‌های گران‌قیمت هیچ تاثیری در بالا بردن ایمنی در شوتینگ نخاله ندارند.
 • در نصب این سیستم باید به این نکته دقت کرد، که نباید خیلی ایجاد گرد و غبار کند.
 • در نصب این سیستم باید به این نکته دقت کرد، که نباید آلودگی صوتی زیادی ایجاد کند.
 • نصب سیستم شوتینگ نخاله باید آسان باشد و خیلی وقت‌گیر نباشد.
 • سیستم شوتینگ نخاله، باید قابلیت انتقال راحت به پروژه‌های بعدی را داشته باشد. همچنین سیستم شوتینگ نخاله، باید ضمانت اجرا و خدمات داشته باشد.
 • در نصب شوتینگ نخاله باید به مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی و … بپردازید و بدانید کدام نوع شوتینگ به کار شما می‌آید.

رعایت نکات ایمنی در شوتینگ نخاله و در هنگام نصب، موضوع بسیار مهمی است که تنها متخصصان این حوزه، از پس آن بر می‌آیند و شما باید با مشاوره با افرادی که تجربه زیادی در این زمینه دارند و یا به عبارتی، خود، تولیدکنندگان این سیستم هستند مشاوره داشته باشید و از آن‌ها بخواهید این کار را برای شما انجام دهند. همچنین پس از نصب نیز، باید به صورت کامل این سیستم از نظر صحت نصب و محل درست قرارگیری، به تایید کارشناسان این حوزه برسد..

رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله در هنگام استفاده

سیستم شوتینگ نخاله، یکی از بهترین و پرکاربردترین سیستم ‌ها در حین ساخت و تخریب ساختمان‌های مختلف است، که کمک بسیار زیادی به تخلیه نخاله‌های ساختمانی، خصوصاً از طبقات بالا می‌‌کند. طرز کار سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی به این صورت است، که یک کانال بلند که هم‌ارتفاع با ساختمان است، در کنار ساختمان و چسبیده به آن نصب می‌‌شود. زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی موجود در هر یک از طبقات، درون این کانال ریخته می‌‌شوند و تا طبقه پایین پرتاب می‌‌شوند.
در مورد طرز استفاده صحیح از شوتینگ نخاله باید به چند مورد زیر اشاره کنیم:

1. در وهله اول باید بگوییم، که برای رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله، باید اطراف کانال شوتینگ زباله را هم با فَنس و یا مواردی از این دست، بپوشانید تا در صورت وقوع مشکل برای این کانال، خطری افراد و خودروهای اطراف را تهدید نکند.

2. یکی دیگر از نکات ایمنی شوتینگ نخاله این است که در وهله بعدی، نخاله‌‌هایی که اندازه آن‌ها از عرض کانال سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی بیشتر است؛ نباید در این کانال ریخته شوند؛ چرا که باعث می‌‌شوند کانال گرفته شود و مشکلات بسیار زیادی، برای شما پیش بیاید.

3. از طرف دیگر، نظافت کانال شوتینگ نخاله ساختمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. هر از چند گاهی باید این کانال، به صورت کامل تمیز شود. این کار باعث می‌‌شود که کانال شوتینگ نخاله، از همه انواع کثیفی‌ها و آلودگی‌‌ها پاک شود.

4. نکته دیگری که در مورد نکات ایمنی شوتینگ نخاله و طرز استفاده صحیح از آن، باید اشاره کنیم؛ حمل و نقل آن است. این سیستم باید با نهایت دقت، حمل و نقل شود تا آسیبی به آن وارد نشود.

در این مقاله راجع به رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله،

مانند شوتینگ نخاله پلاستیکی بحث کردیم. نصب سیستم شوتینگ نخاله، باعث بالا بردن امنیت در فرآیند تخلیه نخاله‌ها و زباله‌های ساختمانی می‌‌شود؛ ولی با این وجود، این بدان معنا نیست که با نصب شوتینگ نخاله، به صورت صد درصدی، امنیت برآورده می‌‌شود و دیگر نیازی نیست که نگران نکات ایمنی شوتینگ نخاله باشید.

یکی از خطرات امنیتی، که یک سیستم شوتینگ زباله با آن مواجه است؛ احتمال شکسته شدن دیواره شوتینگ است. در صورتی که ضخامت کانال سیستم شوتینگ نخاله کافی نباشد و زباله‌‌های سنگین و تیزی درون آن ریخته شود؛ احتمال دارد که این کانال شکسته شود و نخاله از ارتفاع بسیار بالایی، به پایین بیفتد و خطرات بسیار زیادی را برای افراد و خودروهای اطراف ایجاد کند. بنابراین در این مقاله با یک‌سری از راهکارها و نکات ایمنی شوتینگ نخاله آشنا شدیم.

چقدر این محتوا براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.