رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله

رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله

ما در این مقاله به دنبال این هستیم که در مورد رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله، مطالبی را بیان کنیم. در ابتدای این مقاله، مفهوم نخاله‌های ساختمانی را توضیح می‌دهیم. پس از آن انواع نخاله‌های ساختمانی را به شما معرفی می‌کنیم. سپس شوتینگ نخاله ساختمانی را توضیح می‌دهیم. پس از آن به سراغ بررسی دپو نخاله‌های ساختمانی خواهیم رفت. در ادامه مقاله نیز نصب اصولی شوتینگ نخاله ساختمانی را توضیح می‌دهیم. طرز استفاده صحیح از شوتینگ نخاله، آخرین موضوعی است که در این مقاله، شرح داده می‌شود.

مفهوم نخاله‌های ساختمانی

نخاله‌‌های ساختمانی که به اسم‌‌های دیگری مانند پسماندهای ساختمانی، زباله‌‌های ساختمانی، ضایعات ساختمانی، دور ریزهای ساختمانی و زائده‌‌های ساختمانی معروف هستند، باید به صورت امن جمع آوری و دفع شوند وگرنه مشکلات بسیار زیادی را برای جوامع شهری به دنبال خواهند داشت. در واقع نخاله‌‌های ساختمانی یکی از انواع مهم آلاینده‌‌های زیست محیطی در کشور ایران و در کل کشورهای دنیا به حساب می‌ آیند.

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که باید با نخاله‌های ساختمانی چه کنیم؟ این سوال در مورد انواع دیگر نخاله‌ها هم پیش می‌آید. با این وجود، این نوع نخاله‌‌ها با نام طلای کثیف هم شناخته می‌ شوند. چرا که می‌ توان درآمد زیادی از آن‌ها به دست آورد. در واقع بازیافت زباله‌‌های ساختمانی به یک شغل و حرفه بسیار پردرآمد در کشور ایران و در کل کشورهای دنیا تبدیل شده است.

چند نوع نخاله ساختمانی داریم؟

نخاله‌های ساختمانی هم در حین انجام فرآیند ساخت ایجاد می‌شوند و هم در فرآیند تخریب ساختمان. البته کاملا بدیهی است که این نخاله‌ها در فرآیند تخریب ساختمان بیشتر از فرآیند تولید، ایجاد می‌شوند. انواع نخاله‌های ساختمانی را در ادامه نام برده‌ایم.

1. نخاله‌های مربوط به فلزات غیر آهنی

2. نخاله‌های مربوط به فلزات آهنی

3. نخاله‌های مربوط به آجر و کاشی ها

4. نخاله‌های مواد قیری

5. نخاله‌های بتن

6. نخاله‌های مربوط به ضایعات گچ

7. نخاله‌های شیشه ای

8. نخاله‌های متفرقه

شوتینگ نخاله ساختمانی چیست؟

سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی که با نام های «ناودان نخاله» یا «لوله حمل زباله» هم معروف است، یک راه کار بسیار اصولی و حرفه‌‌ای به منظور تخلیه نخاله‌‌های ساختمانی از ساختمان‌های چند طبقه است. این نخاله‌‌ها به کمک سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی به سمت کانتینرهایی که در پایین سازه‌‌های در حال ساخت و یا ساختمان‌‌ها قرار دارند، ریخته می‌ شوند. شوتینگ نخاله آهنی یکی از انواع شوتینگ نخاله ساختمانی است.

استفاده از سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی باعث می‌ شود که هم سرعت انجام کار بسیار افزایش پیدا کند و هم امنیت تخلیه نخاله‌‌ها خیلی بیشتر شود. از سوی دیگر هزینه تمیز کردن ساختمان و تخلیه نخاله‌‌ها به شدت کاهش پیدا می‌ کند. افراد مختلفی از سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال سازندگان ساختمان‌‌ها یا سازندگان سقف‌‌ها و پیمانکاران ساختمانی و سنگ تراش‌‌ها و افرادی از این دست استفاده زیادی از این سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی می‌ کنند.

مزیت فوق العاده سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی این است که در عرض چند دقیقه می‌ توان آن را راه انداخت. فراموش نکنید که بدون استفاده از سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی، بایستی نخاله‌‌ها توسط کارگران و یا به کمک دستگاه‌های بالابر از ارتفاع زیاد تا طبقه هم کف پایین آورده شوند که این کار هم خیلی طول می‌ کشد و هم از لحاظ امنیتی و هزینه‌‌ای بسیار دردسر آفرین است. به همین علت است که مساله ایمنی در شوتینگ نخاله توانسته است به یک مزیت بسیار بزرگ برای این سیستم تبدیل شود و بسیاری از افراد را مجاب به استفاده از آن نماید.

رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله ساختمانی

دپو نخاله‌های ساختمانی

نخاله ‌های ساختمانی باید در محلی دپو شوند که دور از محل زندگی انسان ‌ها است. طبیعتاً دپو نخاله‌های ساختمانی در نزدیکی محل زندگی انسان‌‌ها هم از لحاظ ظاهری جنبه خوبی ندارد و هم می‌‌تواند محل تجمع جانورهای موذی شود و خطرات امنیتی برای انسان‌‌ها به دنبال داشته باشد. در هر شهرستانی معمولاً یک محل برای دپو کردن نخاله ‌های ساختمانی در نظر گرفته می‌ شود و هر فردی که بخواد نخاله‌های ساختمان خود را در محلی به غیر از این مکان ببرد، با جریمه مواجه خواهد شد.

دپو نخاله های ساختمانی

نصب اصولی شوتینگ نخاله ساختمانی

در فرآیند نصب شوتینگ نخاله ساختمانی بایستی یک سری اصول رعایت شود تا بعدا مشکلاتی برای این سیستم پیش نیاید. در ادامه، چند مورد از مسائلی که در هنگام نصب شوتینگ نخاله ساختمانی باید مورد توجه قرار گیرد تا ایمنی در شوتینگ نخاله فراهم شود را ذکر می‌کنیم:

1. ناودان‌های شوتینگ نخاله ساختمانی باید دارای ته مخروطی باشند. در کل، طراحی مخروطی شکل سیستم شوتینگ زباله این قابلیت را ایجاد می‌کند که ذخیره ‌سازی و حمل نخاله‌ها راحت شود. بنابراین نباید از این نوع طراحی سیستم شوتینگ زباله غافل شوید. در واقع یکی از بهترین کارها در جهت رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله، انجام این نوع طراحی است.

2. بایستی در هنگام نصب شوتینگ نخاله ساختمانی، ارتفاع ستون‌های ناودان ساختمانی را متناسب با نیازهای ناودان دفع نخاله‌های ساختمانی خود تعیین کنید. البته امکان تنظیم کردن آن‌ها هم بعدا وجود دارد. در صورتی که این اصل را رعایت کنید ستون‌های ناودانی شما به خوبی و با دقت تمام، نخاله‌ها را مستقیماً به مخزن می‌فرستند و ایمنی در شوتینگ نخاله رعایت می‌شود.

3. ناودان ‌های سیستم شوتینگ زباله بایستی با کمک قالب ‌گیری چرخشی پلی اتیلن درست شده باشند و کیفیت آن‌ها باید تا حد ممکن بالا باشد. کیفیت بالای سیستم شوتینگ نخاله هم به معنای دوام و مقاومت بالای آن است و هم به معنای وزن پایین آن. در واقع صرف این که ضخامت سیستم شوتینگ زباله را زیاد کنیم که مقاومت آن بیشتر شود ولی به این موضوع توجه نکنیم که وزن این سیستم هم افزایش پیدا می‌‌کند، کار درستی نیست.

در طراحی سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی، باید توجه همزمان به مقاومت و سبک بودن باشد. بنابراین ضخامت سیستم شوتینگ باید اندازه خاصی باشد که باعث شود این سیستم بتواند انواع زباله ‌هایی که حتی ضربه‌‌های خیلی سنگینی هم به این سیستم می‌‌زنند را انتقال دهد و از طرف دیگر آسیبی هم به آن وارد نشود.

4. در هنگام نصب شوتینگ نخاله ساختمانی بایستی به این موضوع دقت کنید که نصب این سیستم باید صرفه اقتصادی فوق العاده‌ای داشته باشد. بنابراین از نصب شوتینگ نخاله گران قیمت دوری کنید. در بسیاری از موارد، این سیستم‌های گران قیمت هیچ تاثیری در بالا بردن ایمنی در شوتینگ نخاله ندارند.

5. در نصب این سیستم باید به این نکته دقت کرد که نباید خیلی ایجاد گرد و غبار کند.

6. در نصب این سیستم باید به این نکته دقت کرد که نباید آلودگی صوتی زیادی ایجاد کند.

7. نصب سیستم شوتینگ نخاله باید آسان باشد و خیلی وقت گیر نباشد.

8. سیستم شوتینگ نخاله بایستی قابلیت انتقال راحت به پروژه‌های بعدی را داشته باشد. همچنین سیستم شوتینگ نخاله بایستی ضمانت اجرا و خدمات داشته باشد.

9. در نصب شوتینگ نخاله باید به مقایسه شوتینگ نخاله آهنی و پلاستیکی و … بپردازید و بدانید کدام نوع شوتینگ به کار شما می‌آید.

رعایت نکات ایمنی در شوتینگ نخاله و در هنگام نصب موضوع بسیار مهمی است که تنها متخصصان این حوزه از پس آن بر می‌آیند و شما باید با مشاوره با افرادی که تجربه زیادی در این زمینه دارند و یا به عبارتی خود تولید کنندگان این سیستم هستند مشاوره داشته باشید و از آن‌ها بخواهید این کار را برای شما انجام دهدند. همچنین پس از نصب نیز باید به صورت کامل این سیستم از نظر صحت نصب و محل درست قرارگیری به تایید کارشناسان این حوزه برسد..

رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله در هنگام استفاده

سیستم شوتینگ نخاله یکی از بهترین و پرکاربردترین سیستم ‌ها در حین ساخت و تخریب ساختمان ‌های مختلف است که کمک بسیار زیادی به تخلیه نخاله ‌های ساختمانی خصوصاً از طبقات بالا می‌ کند. طرز کار سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی به این صورت است که یک کانال بلند که هم ارتفاع با ساختمان است در کنار ساختمان و چسبیده به آن نصب می‌‌شود. زباله ‌ها و نخاله‌های ساختمانی موجود در هر یک از طبقات، درون این کانال ریخته می‌ شوند و تا طبقه پایین پرتاب می‌‌شوند.
در مورد طرز استفاده صحیح از شوتینگ نخاله باید به چند مورد زیر اشاره کنیم:

1. در وهله اول باید بگوییم که باید اطراف کانال شوتینگ زباله را هم با فنس و یا مواردی از این دست، بپوشانید تا در صورت وقوع مشکلی برای این کانال، خطری افراد و خودروهای اطراف را تهدید نکند.

2. در وهله بعدی، نخاله‌‌هایی که اندازه آن‌ها از عرض کانال سیستم شوتینگ نخاله ساختمانی بیشتر است، نباید در این کانال ریخته شوند. چرا که باعث می‌‌شوند کانال گرفته شود و مشکلات بسیار زیادی برای شما پیش بیاید.

3. از طرف دیگر نظافت کانال شوتینگ نخاله ساختمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. هر از چند گاهی باید این کانال به صورت کامل تمیز شود. این کار باعث می‌ شود که کانال شوتینگ نخاله از همه انواع کثیفی‌ها و آلودگی‌‌ها پاک شود.

4. نکته دیگری که در مورد طرز استفاده صحیح از شوتینگ نخاله باید به آن اشاره کنیم حمل و نقل آن است. باید با نهایت دقت این سیستم، حمل و نقل شود تا آسیبی به آن وارد نشود.

نتیجه گیری

در این مقاله راجع به رعایت ایمنی در شوتینگ نخاله مانند شوتینگ نخاله پلاستیکی بحث کردیم. خود نصب سیستم شوتینگ نخاله باعث بالا بردن امنیت در فرآیند تخلیه نخاله ‌ها و زباله ‌های ساختمانی می‌ شود. ولی با این وجود این بدان معنا نیست که با نصب شوتینگ نخاله به صورت صد درصدی، امنیت برآورده می‌‌شود و دیگر نیازی نیست که نگران امنیت باشید.

یکی از خطرات امنیتی که یک سیستم شوتینگ زباله با آن مواجه است، احتمال شکسته شدن دیواره شوتینگ است. در صورتی که ضخامت کانال سیستم شوتینگ نخاله کافی نباشد و زباله‌‌های سنگین و تیزی درون آن ریخته شود احتمال دارد که این کانال شکسته شود و نخاله از ارتفاع بسیار بالایی به پایین بیفتد و خطرات بسیار زیادی را برای افراد و خودروهای اطراف ایجاد کند. بنابراین در این مقاله با یک سری از راهکارهای ایمنی در این رابطه آشنا شدیم.

چقدر این محتوا براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.