آشنایی با کاربرد هود بازویی آزمایشگاهی

کاربردهای هود بازویی آزمایشگاهی

هود بازویی آزمایشگاهی (Terfu hood)، ازجمله تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه و لابراتوارهای مختلف است، که وجود آن سبب افزایش طول عمر دستگاه‌ها ‎و همچنین، حفاظت از جان کارکنان‌ می‌‎شود. این هودها، در گروه هود بازویی هستند و وظیفه تهویه هوای آزمایشگاهها را بر عهده دارند.

هود بازویی آزمایشگاهی چیست؟

درون آزمایشگاه، بخارات اسیدی، عوامل میکروبی، انگلی و شیمیایی مختلفی وجود دارد، که برخی از این بخارات سبب بیهوشی و بی‌حسی کارکنان‌ می‌‎شوند و برخی از این مواد، سرطان‌زا هستند. هود مفصلی وظیفه تهویه این مواد و گازها را بر عهده دارد.

بازویی یا مفصلی بودن این هودها به معنای این است، که آن‌ها ‎دارای بازوهای متحرکی هستند، که قابل چرخش و جابجایی است و بر سر این بازوها کلاهک‌هایی ‎متصل شده، که عمل مکش را انجام‌ می‌‎دهد. بازو‌ می‌‎تواند ۳۶۰ درجه بچرخد و به اندازه ۹۰ درجه خم شود.

مزیت متحرک بودن هود بازویی آزمایشگاهی

متحرک بودن بازوی هودهای بازویی باعث‌ می‌‎شود که آلودگی را بتوان به نحو مطلوبی کنترل کرد؛ همچنین شما‌ می‌‎توانید در مواقعی که به آن‌ها ‎نیاز ندارید و یا برای استفاده در سایر کاربردها، آن‌ها ‎را حرکت دهید و حتی کنار بکشید. در برخی از کارگاه‌ها ‎ممکن است وسایلی مانند جرثقیل یا سایر وسایل نقلیه نیاز به تردد در سالن داشته باشند و نصب کردن تجهیزات ثابت، باعث‌ می‌‎شود که فضا اشغال شود؛ متحرک بودن هود بازویی، امکان مدیریت فضا را به نحو احسنت به وجود‌ می‌‎آورد.

محل نصب هود آزمایشگاهی

هودها را با توجه به کاربردی که از آن‌ها ‎انتظار‌ می‌‎رود،‌ می‌‎توان برای مثال در وسط میز آزمایشگاه نصب کرد؛ خصوصیت متحرک بودن بازوی آن سبب‌ می‌‎شود که هر بخشی از آزمایشگاه که به هود نیاز داشته باشد، کلاهک و بازوی هود به سمت آن بچرخد.

اجزای هود بازویی آزمایشگاهی

کاربرد هود بازویی آزمایشگاهی

Terfu Hoodها در زمینه‌های ‎مختلفی، مورد استفاده قرار‌ می‌‎گیرند و سبب جمع شدن آلودگی، در محیطی که نصب‌ می‌‎شوند؛ خواهند شد. از جمله این موارد عبارت هستند از:

 1. استفاده از هود آزمایشگاهی در آزمایشگاه مدارس؛
 2. آزمایشگاه دانشگاه‌ها؛
 3. بیمارستان‌ها؛
 4. دندانپزشکی؛
 5. صنایع غذایی؛
 6. آزمایشگاه‌های ‎دارویی؛
 7. صنایع الکتریکی؛
 8. لحیم‌کاری؛
 9. سالن‌های ‎آرایشی؛
 10. محیط‌های ‎صنعتی و جوشکاری؛
 11. در ساخت ماشین‌آلات با حجم بالای تولید آلاینده‌ها.

مشخصه های هود آزمایشگاهی

هودهای بازویی آزمایشگاهی، دارای ویژگی‌های ‎مختلفی هستند، که در ادامه آن‌ها ‎را معرفی‌ می‌‎کنیم:

 • از ویژگی‌های ‎بارز هود بازویی آزمایشگاهی‌، می‌‎توان به قدرت بالای آن‌ها ‎در مکش اشاره کرد.
 • افت فشاری که این هود در طول بازو تحمل‌ می‌‎کند، بسیار کم است.
 • هودهای آزمایشگاهی، در برابر حرارت مقاومت زیادی از خود نشان‌ می‌‎دهند.
 • هودهای آزمایشگاهی دارای خاصیت ضدانفجار هستند.
 • این هودها الکتریسیته ساکن تولید‌ نمی‌‎کنند.
 • قدرت مکش هود آزمایشگاهی، به اندازه ۸۰ الی ۱۸۰ مترمکعب در ساعت است.
 • این هودها دارای انعطاف‌پذیری بالایی هستند.
 • معمولا برای ساخت آن‌ها ‎از آلومینیوم و مواد ضداسید و آنتی‌استاتیک استفاده‌ می‌‎شود.
 • برای بالا بردن قدرت مکش‌ها ‎از فن‌های ‎سانتریفیوژ استفاده‌ می‌‎شود.
 • هود بازویی سبب‌ می‌‎شود که آلودگی در اطراف محیط‌هایی ‎که از این دستگاه استفاده‌ می‌‎شود، پخش نشود.

جنس هود آزمایشگاهی

هودهای بازویی آزمایشگاهی، دارای جنس‌های ‎متفاوتی هستند. همچنین طول و قطر بازوها در این هودها نیز با یکدیگر متفاوت است. جنس کلاهک‌ها ‎در هود‌های بازویی آزمایشگاهی با یکدیگر یکسان نیست و با توجه به نوع آلاینده‌هایی ‎که در محیط وجود دارد به انواع مختلفی طبقه‌بندی‌ می‌‎شود:

1. اگر قرار باشد در آزمایشگاهی از این هود استفاده شود، که بخارات خورنده در آن‌ها ‎وجود دارد، جنس هود بازویی بهتر است از آلومینیوم باشد.

2. هودهایی که قرار است در مکان‌هایی ‎نصب شوند، که بخارات خورنده و اسیدی در آن‌ها ‎وجود دارد، باید از جنس پلی‌پروپیلن باشند.

3. در محیط‌هایی ‎که ممکن است انفجار رخ دهد؛ باید از جنس آنتی‌استاتیک هودهای Terfu hood استفاده کرد.

مزیت هود بازویی آزمایشگاهی

ابعاد هود آزمایشگاهی

هودهای آزمایشگاهی دارای بازوهایی هستند که طول آن‌ها ‎می‌تواند بین ۲ تا ۳ متر متغیر باشد. قطر لوله‌ای که در این بازوها به کار‌ می‌‎رود نیز معمولا دارای ۳ سایز، 10 ‌سانتی‌متر، ۱۵ ‌سانتی‌متر‎ و ۲۰ ‌سانتی‌متر‎ است.

آلیاژ‌های ‎مقاومی در بازوی هودها استفاده‌ می‌‎شود تا سبب شود که هود بتواند در برابر نیروهای وارد شده به آن، استحکام لازم را داشته باشد. از طرفی جنس این آلیاژها، به گونه‌‌ای است که بسیار سبک هستند. همچنین برای باز و بسته کردن بازوی هود از سه روش استفاده‌ می‌‎شود که هرکدام دارای مزایا و معایبی‌ می‌‎باشند؛ این سه روش عبارت هستند از:

 • جک هیدرولیکی؛ جک‌ها ‎دارای عمر بالایی هستند و باز و بسته کردن بازو سبب فرسوده شدن آن‌ها ‎نمی‌شود؛ همچنین آنها به گونه‌ای هستند که‌ می‌‎توان زاویه بازو را به‌راحتی تنظیم کرد و تغییر پیوسته زاویه بازو، سبب کم شدن کارایی آن نخواهد شد.
 • استفاده از فنر برای باز و بسته کردن بازوی هودها؛ این روش یکی از ارزان‌ترین روش‌های ‎باز و بسته کردن بازوی هود است؛ البته ضعف آن این است که‌ نمی‌‎توان بازو را در برخی از زاویه‌ها ‎ثابت کرد و قدرت فنر باعث‌ می‌‎شود که زاویه آن کمتر یا بیشتر از زاویه دلخواه باشد. همین موضوع به مرور زمان سبب فرسوده شدن فنر‌ می‌‎‌شود و سبب‌ می‌‎‌شود که در تنظیم یک زاویه با مشکل مواجه شوید.
 • استفاده از بست و فنر برای باز و بسته کردن بازوهای هود؛ بست‌ها ‎نیز مانند بازوها، به مرور زمان فرسوده‌ می‌‎شوند و همین امر سبب‌ می‌‎شود که نتوان بازو را در زاویه دلخواه ثابت کرد و پس از مدتی تمامی فشارها به لوله‌های ‎هود وارد شده و سبب آسیب‌دیدگی آن‌ها‌ می‌‎شود.

چقدر این محتوا براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
لوگوی کوچک دوربری شده تهویه سازان صنعت کار مجری هواکش صنعتی
لطفا مشخصات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.